Modarazzi | Yaşama Dair Her Şey |

Zina Sebebiyle Boşanma Davası Nasıl Açılır?

Zina Sebebiyle Boşanma Davası Nasıl Açılır?

Zina Sebebiyle Boşanma Davası Nasıl Açılır?

Zina Sebebiyle Boşanma?

Boşanma nedenleri arasında bir sıralama yapacak olursak zina sebebiyle boşanma en sık rastlanan boşanma sebeplerindendir. Hemen her hukuk düzeninde zina sebebiyle boşanma davasının açılabileceği kabul edilmektedir. Mevcut hukuk düzenimizde medeni kanunda düzenlenmiş olan ve eşlerin uymak zorunda olduğu bir takım yükümlülükler bulunmaktadır. Bu yükümlülüklere Hukuk Bilimi’nden bakabilirsiniz. Bu yükümlülüklerin başında eşlerin birbirlerine karşı sadakat yükümlülüğü gelmektedir. Sadakat yükümlülüğü, evlilik birlikteliğinin doğal bir sonucu olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu duruma kanun koyucu da kayıtsız kalmamış ve medeni kanunda eşlerin birbirlerine karşı sadakat yükümlülüğünün bir görünümü olan zina sebebiyle boşanma hususunu özel ve mutlak bir boşanma sebebi olarak düzenleme yoluna gitmiştir. Buradaki sadakat yükümlülüğünün başında şüphesiz ki eşlerin birbirlerine karşı cinsel sakadati gelmektedir. Evlilik birlikteliği içerisindeki cinsel sadakata aykırılık hali zina sebebiyle boşanma durumu olarak karşımıza çıkmaktadır.

Zina Sebebiyle Boşanma Davası Açılırken Nelere Dikkat Edilmelidir ?

Zina sebebiyle boşanma davası açmak bir takım riskleri de beraberinde getirmektedir. Zira genel boşanma sebeplerinden farklı olarak yani geçimsizlik sebebiyle açılacak bir davadan önemli farkları vardır. Hukuk Bilimi sitesinden zina sebebiyle boşanma ile ilgili aklınızdaki soru işaretlerini giderebilirsiniz. Eğer bu konuda bilinçli ve hukuken yapılması gerekenler bakımından yeterli bilgiye sahip değilseniz hak kaybına uğramamanız için düşük seminer ücretleri ile hukuk bilimi seminerlerinden boşanma sürecinin tüm yönlerine ilişkin detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz. Örneğin geçimsizlik sebebiyle açmayı düşündüğünüz bir boşanma davasında süre sınırı olmadan istediğiniz zaman eşinize karşı dava açma hakkına sahipken zina da durum farklıdır. Kanun koyucu farklı saiklerle hareket ederek zinadan dolayı açılacak boşanma davalarını süre ile sınırlamıştır. Bu süreler şu şekildedir; Eğer eşinizin sizi aldattığını öğrendiğiniz tarihten itibaren 6 ay içinde zina sebebiyle boşanma davası açmadıysanız artık eşinizin sizi aldatması sebebiyle evlilik birlikteliğini sona erdiremezsiniz.

Aldatma -zina- sebebiyle açmayı düşündüğünüz bir boşanma davasında diğer dikkat edilmesi gereken bir husus ise hangi fiillerin aldatma sayılacağıdır. Eşinizin sizi aldattığını düşündüğünüz bir takım durumlar aslında mevzuat ve yüksek yargı içtihatları çerçevesinde değerlendirildiğinde aldatma kabul edilmemektedir. Örnek vermek gerekirse eşinizin başka biriyle kucaklaşması, yemeğe çıkması hatta ve hatta karşı cinsten biriyle öpüşmesi gibi bir durum bile zina sayılmamaktadır. Görüleceği üzere bu durumlar bile aldatmak sayılmıyorsa peki hangi durumlar aldatma kabul edilecektir ? Hemen açıklık getirelim; aldatmadan -zinadan- söz edebilmek için cinsel ilişki koşulu şarttır. Kanuna ve yüksek yargı içtihatlarına baktığımızda bu durum açıktır. Cinsel ilişkinin bulunmadığı sarılma , okşama ve kucaklaşma gibi hareketler zina sebebiyle boşanma davası açılmasına imkan vermez. Bu gibi durumlarda açacağınız bir davayı büyük ihtimalle kaybetmeyeceksiniz. Görüldüğü üzere zina sebebiyle açılacak bir boşanma davası bilinçli bir şekilde ikame edilmediği takdirde aleyhinize sonuç doğurabilir.

Zina Sebebiyle Boşanma Davası için Avukata Danışmalı mıyım ?

Yukarıda izah edilmeye çalışıldığı üzere bilinçli ve yeterli bilgiye sahip olmadan zina sebebiyle boşanma davası açmanızı tavsiye etmiyoruz. Düşük maliyetlerle Hukuk bilimi seminerlerinde boşanmanın tüm süreçleri hakkında  önemli ve kritik bilgileri sizlerle paylaşıyoruz. Semirlerimize katıldıktan sonra boşanma sürecinin tüm sonuçları hakkında bilgi sahibi olacak ve bu süreçten maddi ve manevi kazançlı çıkacaksınız.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ