Modarazzi | Yaşama Dair Her Şey |

Yazın Doğum Yapacak Anne Adaylarına Öneriler

Yazın Doğum Yapacak Anne Adaylarına Öneriler

Hamileliğin son aylarını yaşayan anne adayları için, içinde bulunduğumuz sıcak havalar birçok zorluğu da beraberinde getiriyor.

Yazın Doğum Yapacak Anne Adaylarına Öneriler

Özellikle de olması gerekenin üzerinde kilo almış olan anne adayları, bebeğin yaratmış olduğu basınç, ödem ve sıcakların da etkisiyle genellikle yürürken ve uyurken birçok zorluk yaşıyor.

Anne adayları sıcaktan nasıl etkileniyor?

Yazın gelişiyle artan sıcaklık ve yükselen nem oranı özellikle doğuma çok az kalmış anne adaylarını zorluyor. Karın bölgesindeki artan basınç, barsak ve mideye baskı yaparak akciğer ve kalbi de zorluyor. Bu nedenle de dolaşım ve solunumda sıkıntılar yaşanıyor. Sıklıkla ve zorlukla nefes almak anne adayı için oldukça rahatsız edici oluyor. Karındaki basınç akciğerlerin kapasitesini azaltıp, kalp çarpması ve tansiyon düşüklüğü yaşanabiliyor. Kalp dolaşım sistemindeki kan miktarı arttığı için kalbin yükü çoğalıyor bu da çarpıntıya yol açıyor. Anne karnındaki bebekten dolayı oluşan basınç bacaklardan kalbe giden kanın yavaşlamasından dolayı ödem artıyor. Aynı şekilde kalbin beyne ve vücuda pompaladığı kanın azalması sonucu da tansiyon düşüşü ve bayılmalar olabiliyor. Sıcakların yarattığı su kaybı ile de damarlar genişliyor ve beyin dolaşımında bozukluklar ile bayılmalar meydana geliyor.

Anne adaylarının bu sıkıntılarını giderecek bazı önerilerimiz olacak;

Anne Adaylarına Öneriler

Anne Adaylarına Öneriler

Öğle saatleri sıcağın en yoğun zamanıdır. Bu vakitlerde dışarıya çıkmayın.

Tansiyon düşmeleri, su kaybı ve aşırı terleme bayılmaya yol açtığından vücudun mineral ve su dengesini düzende tutmak için bol su içiniz. Az şekerli limonata ve maden suyu tüketmek de etkili bir çözümdür.

Uzun süreli dışarıda kalmayın. Hamilelik boyunca güneş koruyucu krem, geniş kenarlı şapka ve güneş gözlüğü gibi ürünler kullanın.

Sıcak çarpması bebeği olumsuz etkileyeceği için sürekli gölge yerlerde bulunmaya özen gösterin.

Sabah erken saatlerde ve güneşin etkisini azalttığı zamanlarda kısa süreli güneşlenmek fayda sağlar.

Bacaklarda ödem oluşumunu engellemek için uzun süre ayakta kalmayın ve uzun süre de oturmaktan kaçının. Varis sorunu yaşıyorsanız mutlaka varis çorabı giyiniz.

Fazla yemek yemeyin ve kızartma ve yağlı gıdalar tüketmeyin. Aşırı kilo almış olan anne adaylarına beslenme uzmanlarından destek almalarını öneriyoruz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ