Modarazzi | Yaşama Dair Her Şey |

Yaratıcı Zekaya Sahip İnsanların Ortak Özellikleri

Elen Demirbaş

Elen Demirbaş

Yaratıcı zeka maalesef ki herkeste olmayan bir şeydir. Bence bu insanlar özel insanlardır. Sürekli araştıran, sorgulayan, farklı şeyleri denemekten korkmayan, ilginç şeylerle uğraşan ve sürekli kafaları meşgul insanlardır. Peki yaratıcı zekaya sahip insanların ortak özellikleri nelerdir?

Yaratıcı Zekaya Sahip İnsanların Ortak Özellikleri

Hayal Kurmayı Çok Severler

İlk dikkat çeken özelliklerinden biri hayal kurmayı çok sevmeleridir. Onlar için hayal kurmak zaman kaybı değildir. Her zaman ve her yerde hayal kurabilirler. Sessiz ortamları, gökyüzüne bakmayı severler. Zihinleri hep meşguldür.

Risk Almakatan Korkmazlar

Hangi fikirleri üretirlerse onu hayata geçirmek için mücadele ederler ve risk almaktan korkmazlar. Başarılı olmalarının nedeni de herkese göre daha cesur olmalarıdır.

Yeni Deneyimler

Üretkenliklerini beslemek için yeni deneyimler yaşarlar. Bundan da keyif alırlar. Yeni deneyimler, yaratıcı olmak için gereklidir.

Yenilmek Onları Yıldırmaz

Bir konuda yenilgiye uğramışlarsa bu onlar için sorun değildir. Her şeye yeniden başlayabilirler. Yenilgiyi kişisel olarak algılamazlar.

Hemen Her Şeyi Sorgularlar

Sorgulamak doğalarında vardır. Oldukça meraklı kişilikleri vardır ve sorgulamaktan yorulmazlar. Nedenini, nasıl olduğunu hep merak ederler.

Gözlemcilerdir

Meraklı ve iyi bir gözlem yetenekleri vardır. Her şeyi gözlemlerler. Gözlem onların yaratıcılıklarını besler.

Detaycılardır

Yaratıcı zekaya sahip insanların ortak özellikleri arasında çok detaycı olmaları vardır. Her konuyu en ince ayrıntısına kadar araştırırlar. Asıl olanı detayda ararlar ve bu da bazen dikkatlerinin dağılmasına neden olabilir.

Tekdüzelikten Hoşlanmazlar

Tekdüzelik onlara göre değildir. Yaratıcı zeka sadelikten yana değildir. Hep bir hareketli ve enerjiklerdir. Sıradan bir olay onlar için oldukça ilginç olabilir.

Motivasyon

Bir işe başlarken çok motive olurlar. Adeta kendilerini yaptıkları işe kaptırırlar. Heyecan duyarlar ve deneyim kazandıklarını düşünürler.

 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ