Modarazzi | Yaşama Dair Her Şey |

Vajina Temizliğinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Vajina Temizliğinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Hanımlar, hijyen açısından en fazla dikkat edilmesi gereken bölgelerden biri de vajinadır. Vajina temizliği aynı zamanda sağlıklı yaşam için en önemli unsurlardan biridir.

Vajina Temizliğinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

İşte hijyenin sağlanması ve vajina temizliğinde dikkat edilmesi gereken ayrıntılar.

En İyi Temizlik: Su

Vajina temizliğinde duş jeli, kozmetik ürün ve sabun kullanmanıza gerek yoktur. Bu ürünler kimyasal madde ve esans içerdiğinden vajinanın florasan dengesini bozacaktır. Belki o an için temizliği hissedeceksiniz fakat sonrasında sağlığınız zarar görecektir. Bu nedenle vajinal temizlikte kullanacağınız en iyi temizlik maddesi sağlık açısından su olmalıdır.

Bu Belirtilere Dikkat Ediniz

Genel zamanlarda kendinizi temiz, sağlıklı ve rahat hissetmeniz çok önemlidir. Vücut bir şeyler ters gittiği zaman zaten size sinyal verecektir. Örneğin vajinal akıntı, renkte ve kokuda değişim,ağrı oluşumu vajinal sağlığınızda bir problem olduğunu gösterecektir. Bazen birkaç günde geçen bu belirtiler beslenme ve stres kaynaklı da olabiliyor. Fakat birkaç günü geçmesi halinde mutlaka doktorunuza danışmanızda fayda vardır.

Probiyotik Ve Ev Yapımı Yoğurt Tüketiniz

Sağlık açısından yoğurdun faydalarını biliyoruz. Vajina için de yoğurdun faydaları oldukça fazladır. Yoğurt vajinanın pH dengesini korumada etkili lactobacillus bakterisini sağlar. Özellikle regl döneminizde balık tüketerek vajinal iltihaplanmayı önleyebilirsiniz. Elma tüketimi de vajinanın doğal nemini korumada oldukça etkilidir.

Kokulu Günlük Pedden Uzak Durunuz

Günlük kokulu pedler birçok kimyasal  madde içermektedir. Bunu yapmak yerine iç çamaşırınızı her gün veya mümkünse günde 2 sefer değiştirin. %100 pamuklu iç çamaşırı kullanmaya özen gösterin. Elastan ve polyester içeren iç çamaşırları vajinanın hava almasını engeller ve tahrişe yol açar. Kaşıntı ve mantar gibi sorunlarınız varsa iç çamaşırınızı mutlaka ütüledikten sonra giyiniz.

Kullandığınız Pedleri 2-3 saatte Değiştirin

Regl dönemi sırasında kullandığınız pedleri 2-3 saatte bir mutlaka değiştirin. Enfeksiyonu önlemek için tuvalet sonrasında vajinal temizliğinizi önden arkaya doğru yapınız. Ayrıca son olarak da size önerimiz siz ne kadar temiz ve titiz olsanız da partnerinizin de kendi temizliğine titizlik ve önem göstermesi gerekmektedir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ