Modarazzi | Yaşama Dair Her Şey |

Ülkelere Göre Kahve Kültürleri

Ülkelere Göre Kahve Kültürleri

Güne bir fincan kahve ile başlamak gibisi yoktur. Kimi aç karnına, kimi tok karnına içmeyi severken kimisi de orta, sade veya şekerli içmeyi tercih eder. Bir de ülkemizde kahveden sonra olmazsa olmazlarımız vardır.

Ülkelere Göre Kahve Kültürleri

Özellikle de kadınlar illaki o fincanı bir çevirir ve bir güzel fal bakılır. Fakat kahve kültürü yalnızca ülkemize has bir özellik değildir. Her ülkenin kendine göre farklı kahve kültürleri vardır. Her ne kadar bizim kahvemize benzemese de, kendilerine özgü kahve çeşitleri ile denenmesi gereken lezzetler olduğunu düşünüyorum. Şimdi de ülkelere göre kahve kültürlerine bakalım.

Vietnam – ca phe trung

Kıvamlı süt, şeker, kahve ve yumurta karışımından oluşan bir kahve türü. Biraz garip gelebilir ama denemekten bir şey olmaz.

Yunanistan – frappe

Türkler için Türk kahvesi ne ifade ediyorsa, Yunanlılar için de frappe aynı şeyi ifade ediyor. Günün her saati frappe içebilirler. Granül kahveye su eklenerek ve iyice köpürtülerek yapılır. Bardak doluncaya kadar buz ve su eklenir. Özellikle yaz aylarında çok tüketilir.

Portekiz – galao

3 ölçek yoğunlaştırılmış sütün içine 1 ölçek kahve konarak yapılır. Çok hafif bir kahvedir. Bu kahvenin tam tersi olan ve çok sert olan cimbalino vardır. İkisi de çok fazla tüketilen kahve çeşididir.

Tayland – Thai iced coffee

Yine sütle karıştırılarak içilen bir kahve türüdür. Tayland’da çok fazla tüketilen bu kahveyi mutlaka tatmalısınız.

Meksika – cafe de olla

Dünyanın en büyük kahve üreticisi olan Meksika, kahvesini çok farklı yapıyor. Esmer şeker ve tarçın kullanarak tat veriliyor ve toprak kaplarda pişiriliyor.

Norveç – karsk

Norveç’lilere has bir kahve çeşididir. Önce bardağa bozuk parayı koyarlar. Para kapanana kadar da kahve. Ardından para görünene kadar da likör eklerler. Soğuk Norveç havasında insanın içini ısıtan bir kahve.

Küba – cortadito

Aynı miktarda süt ve espresso ile yapılır. Oldukça lezzetli olan bu kahveyi mutlaka denemelisiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ