Modarazzi | Yaşama Dair Her Şey |

Türkiye’de 16 Milyon Ev Tapu Sahibi Oluyor

Türkiye’de 16 Milyon Ev Tapu Sahibi Oluyor

Hükümet, tapusu olmayan konut için mağduriyeti ortadan kaldırmak adına harekete geçti. 16 milyon gayrimenkule yapı kayıt belgesi verilmek üzere yeni düzenlemeler yapılacak.

Türkiye’de 16 Milyon Ev Tapu Sahibi Oluyor

Hükümet, 16 milyon tapusu olmayan gayrimenkul için çözüm üretmek adına çalışmalara başladı. Yapıların %60’ını kapsayan işyeri ve konut gibi gayrimenkullerin sadece arsa payı tapuları bulunması sebebiyle ortaya çıkan sorunlarda çözülecek. Çevre ve Şehircilik Bakanı olan Mehmet Özhaseki, üzerine çalışılan Yapı Kayıt Belgesi, Türkiye’de %60 oranında yapıyı ilgilendirmektedir. Kentsel Dönüşüm Projeleri için %100 yerli malzeme kullanan belediyeler ise %0 oranında faizle konut kredisi alabilecekler. Şu anda yaklaşık 13 milyon birim, devletle ihtilaflı durumda. Vatandaşlar tarafından 6 aydır zaten tartışılan bir durum. Biz de bunun için çalışmalara başladık.

İşgal Edilmiş Emlak Yıkılmıyor ve Ceza Yazılmıyor

İmarda işgaller ve aykırılıklar olduğunu söyleyen Özhaseki, “Türkiye’de %60 emlak sahibinin devlet ise arasında ihtilaf var. Bizim de bu duruma mutlaka çözüm bulmamız gerek. Şu anda var olan kanuna göre ya para cezası vereceksiniz ya da evi yıkacaksınız. Bunu ise belediyeler yapabilir. Ama bunu hiçbir belediye yapmıyor. İzmir’in %62’si, Üsküdar ve Sarıyer ilçelerinde ise %80 kadarını kapsamaktadır. İnsanlar kafalarına göre bina yapıyor. Hatta apartman dikiyor. Fakat hiçbir şey yapılmıyor. Kanunda ise ceza kes ve yık diyor. Biz de bu durumdan mağdur olan kişiler için çözümler üretmek adına çalışmalar başlattık” dedi. Çözümün içinde vatandaş kendisi gelerek ikamet ettiği yapı için durumunu bildirmesi gerek. Bildirimi gerçekleştirdikten sonra ise ücret ödeyerek kayda alınacak. Bu küçük bir ücret karşılığında olacak. Belediye bu yapılardan vergi alamıyor. Sadece arsadan emlak vergisi alıyor. Elinde tapu olmadığı için kredi çekerken ipotek olarak gösteremiyor.

Bu tip yapılara kanal, gaz ve su gibi bağlantılar yapılamaz diye kanunda var. Fakat bütün bu yapılarda hepsi de bağlı. Bu durumda bu yapıları kayda alıp sağlam olanlara izin vermek gerek. Yeni imara geçerse belediyeye geçerek mevzuata göre hareket etmesi gerek. Verilen belge ile ihtilaf bitecek ve barış sağlanacak fakat kazanç elde etmeyecek.

Buradan elde edilecek bütçe ile kentsel dönüşüm için ayrılacak ve hesaba yatacak. Herhangi bir deprem olasılığına karşı bu bütçe kullanılacak. Belediyelere ise bu bütçeden 0 faizli olarak kredi verilecek. Fakat bu krediler %100 yerli firmalardan alınan malzemeleri kullanan belediyeler için geçerli olacak. Belediyeler de kentsel dönüşüm için kullanacaklar. Bu para 3 yıl sonra istenecek ve tekrar döndürülecek.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ