Modarazzi | Yaşama Dair Her Şey |

TÜRK SİNEMASINA İSİMLERİNİ ALTIN HARFLERLE YAZAN 10 BAYAN OYUNCU

TÜRK SİNEMASINA İSİMLERİNİ ALTIN HARFLERLE YAZAN 10 BAYAN OYUNCU

Geçmişten günümüze adını Türk Sinema Tarihine altın harflerle yazdırmış olan ve günümüzde de hala çok sevilen bayan aktörlerimiz vardır ve yıllar geçse de unutulmayacak gibi gözüküyor.

TÜRK SİNEMASINA İSİMLERİNİ ALTIN HARFLERLE YAZAN 10 BAYAN OYUNCU

1: Fatma GİRİK

Fatma GİRİK

Fatma GİRİK

Fatma GİRİK 12 Aralık 1942 de dünyaya gelmiştir. Fatma GİRİK ilk olarak figüran rollerinde Türk sinemasına adım atmıştır. İlk filmi ise Leke idi tüm ülke insanlarının dikkatini bu filmle çekmeyi başarmıştır ve daha sonra adını altın harflerle yazdırmıştır.

2: Türkan ŞORAY

Türkan ŞORAY

Türkan ŞORAY

Türkan Şoray 28 Haziran 1945 te İstanbul’da dünyaya gelmiştir. Ev sahiplerinin kızı Emel Yıldız’la tanışması onun hayatının dönüm noktalarından biri olmuştur. Türkan Şoray’ı o dönem Türker İnanoğlu keşfedecekti. Türk sinema tarihinde ilk olarak Köyde Bir Kız Sevdim filminde rol almıştır ve daha sonradan Yeşilçam’ın yıldızı haline gelmiştir.

3: Filiz AKIN

Filiz AKIN

Filiz AKIN

2 Ocak 1943’te Ankara’da dünyaya gelmiştir. Okul yıllarında bir arkadaşının tavsiyesi üzerine sinema sektörüne girmeye karar verdi. 1962’de Artist dergisinin düzenlediği yarışmayı kazandı. Yeşilçam sinemasına adım atmasında önemli olan bu gelişmeden sonra Memduh Ün’ün yönetmenliğini yaptığı Akasyalar Açarken filmiyle sinema kariyeri başladı.

4: Hülya Koçyiğit

Hülya Koçyiğit

Hülya Koçyiğit

12 Aralık 1947 de dünyaya gelmiştir. Hülya KOÇYİĞİT sinemaya Susuz Yaz filmiyle başlamıştır ve oyunculuk kariyeri bu filmle birlikte başlayan Hülya Koçyiğit, yaklaşık 200’ün üstünde sinema filminde ve 10 TV dizisinde rol almıştır. Eğitimli ve konservatuar kökenli oyuncu, farklı rollerin altından başarıyla kalkmış ve geçen süre sonunda Türk insanının prensesi olmuştur.

5: Esen Püsküllü

Esen Püsküllü

Esen Püsküllü

16 Temmuz 1946 tarihinde İstanbul’ da doğmuştur. 19 yaşında 1965 yılında Ses dergisinde sinema yıldızı yarışmasında ikinci olmuştur ve sinema oyunculuğuna tam olarak başlamıştır.

6: Zeynep Aksu

Zeynep Aksu

Zeynep Aksu

16 yaşındaydı güzellik yarışmasına katıldığında Zeynep Aksu. Babasına inat olsun diye girdiği yarışmada sinema güzeli seçildi. Çoğu genç kız zengin ve ünlü olma hayalleriyle evden kaçıp artist olmak isterken onun ayağına gelmişti. Kısa sürede Yeşilçam’ın parlayan yıldızlarından oldu. Türkan Şoray’a rakip gösterildi.

7: Oya Aydoğan

Oya Aydoğan

Oya Aydoğan

Oya Aydoğan 1957 Erzincan doğumludur. Beyazperdeye 1976 yılında giren Aydoğan, 80’li yıllarda sahnelerde de boy göstermiştir. Türk yapımı fantastik çocuk dizisi Bez Bebek (dizi)’te oynamıştır.1989 doğumlu Gurur Aydoğdu isimli bir erkek çocuk annesidir.

8: Banu Alkan

Banu Alkan

Banu Alkan

Banu Alkan 1958 Yugoslavya doğumludur. Sinema sanatçısı ve şarkıcıdır. 1976 Yılında Ses dergisinin yarışmasına katılmıştır. Daha sonraları ise mankenlik okulunu bitirip fotomodel olmuştur. Bu yıllarda bir sabun reklamından sonra Memduh Ün’ün dikkatini çekmiş ve Yeşilçam’a ilk adımını atmıştır.

9: Hale SOYGAZİ

Hale SOYGAZİ

Hale SOYGAZİ

6 Mayıs 1950 tarihinde dünyaya gelmiştir. İsviçre’de mankenlik dersleri görmüştür ve sonra da Türkiye’ye dönmüştür. 1972 yılında Saklambaç Gazetesi’nin açmış olduğu “Türkiye Güzellik Yarışmasına” katılmış ve birincilik derecesini elde etmiştir. İtalya’da “Avrupa Sinema Güzeli” seçildikten sonra, Hale Soygazi Türkiye’ye dönmüş ve Türk sinemasının önemli yapımlarında rol almaya başlamıştır.

10: Adile Naşit

Adile Naşit

Adile Naşit

17 Haziran 1930 da dünyaya gelmiştir. 1948 senesinde Adile Naşit 18 yaşına bastığında, Vahi Öz ve Aziz Basmacı ile beraber kurdukları bir tiyatro grubu ile yurt içinde turnelere çıkmaya başladılar. Adile NAŞİT artık gittikçe profesyonelleşiyor ve ismi duyulmaya başlıyordu. 1947 yılında Seyfi Havaeri’nin yönetmenliğini yaptığı ‘’Yara’’ filmi ile Yeşilçam sinemasına ilk adımını attı ve geçen süre zarfında en popüler bayan aktör oldu.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ