Modarazzi | Yaşama Dair Her Şey |

Tüm Türkiye’yi Gülümseten Unutulmaz Sanatçı Kemal Sunal

Tüm Türkiye’yi Gülümseten Unutulmaz Sanatçı Kemal Sunal

Adını Türk sineması kuşağına altın harflerle yazdırmış, gerçek sevgiyi filmlerinde rol yaparak değil yüreğinde hissederek bize anlatan, tüm Türkiye halkını arkasına almış unutulmaz bir sanatçıydı Kemal Sunal…

Tüm Türkiye’yi Gülümseten Unutulmaz Sanatçı Kemal Sunal

Sanat hayatına lise yıllarındaki Felsefe Hocası Belkıs Balkır’ın teşvikiyle başlar. Belkıs Balkır ona “senin tiyatrocu olman lazım” der ve Kemal Sunal’ı Müşfik Kenter ile tanıştırır. “Zoraki Takip” ilk tiyatro oyunudur. Ardından Ertem Eğilmez Kemal Sunal’ı keşfeder ve sinema dünyasına kazandırır. Türk sinema izleyicisi onu öyle bir bağrına basar ki bu sevgi hiç bitmez.

Halit Akçatepe verdiği bir röportajında değerli meslektaşı ve can dostu Kemal Sunal için şöyle demişti: “Kemal güldü, Bütün Türkiye güldü”.

Hayatı boyunca 82 Türk filmi projesinde rol aldı. Gönüllere öyle bir taht kurdu ki; Günümüzde televizyonda bir filmi oynasa küçük bir çocuk şabanın filmi başladı diyerek televizyonun karşısına geçebiliyor. Kaç tane sanatçı sevgi ve saygıyı bu kadar uzun sürdürebilir ki? Hala filmleri reyting oranlarında ilk sıralarda yer alıyor. Bunun tek bir nedeni var o da Türkiye’nin Kemal abisiyle gülmeyi çok sevmesidir.

Kemal Sunal Filmleri

Kemal Sunal Filmleri

Kemal Sunal filmleri en önemli özelliklerinden biri de Türk insanına öğrettiği ve kazandırdığı işlevlerdir. Filmlerinde folklorik tema çok iyi işlenir. Evlilik, oyun oynamak, örf ve adetler gelecek nesillere aktarılmak için işlenir. Mesela “ İbo ile Güllüşah” filminde uçurtma uçurma, ip atlama, sek sek oynama geleceğe aktarılmak istenen oyunlardır.

Filmlerindeki güldürme ve eğlendirme işlevini insanların ihtiyacı olduğu dönemlerde başarıyla hedefini buldu. İnsanlar ihtiyaç duyduğu zamanlarda onunla gülümsedi.

Eğiterek mesajlar verdi. Töre cinayeti, kan davası, büyü, üfürükçülük temalarına değinildi ve bunun yanlış olduğu mesajı verildi. Halk için doğru yolu buldurmayı başaran bir kahraman oldu.  İyilerin kazanabileceğini kanıtladı.

Kemal Sunal, toplumsal sıkıntıları da eleştirileri göze sokarcasına ve espirili bir dille seyirciye anlattı. Çöpçüler Kralı ve Kapıcılar Kralı filmlerinde köyden kente göçen insanların yaşantısını ve gelir adaletsizliğini anlattı. Hayatı boyunca birçok değerli ödül aldı. Tüm Türkiye’yi gülümseten unutulmaz sanatçı Kemal Sunal’ sevgi ve özlemle anıyoruz.

En Komik Kemal SUNAL Sahneleri

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ