Modarazzi | Yaşama Dair Her Şey |

Topuk Çatlaklarına Evde Uygulanabilecek Tedavi Yöntemleri

Topuk Çatlaklarına Evde Uygulanabilecek Tedavi Yöntemleri

Derinleşen topuk çatlakları oldukça rahatsızlık veren bir durumdur. Aşırı kuru ve çatlak topuklar bilhassa şeker hastaları (diyabet), aşırı kilolu kişiler ve zamanının çoğu bölümünü ayakta geçiren kişilerde daha çok görülür.

Topuk Çatlaklarına Evde Uygulanabilecek Tedavi Yöntemleri

Bunlar dışında hastalıkla oluşan sağlıksız cilt, iklim koşulları, susuzluk, vitamin ve mineral eksikliği de çatlaklara sebep olmaktadır. Ayakların düzenli kremlenmemesi, topuk bakımın ihmali çatlaklara sebep olur. Çatlaklar genelde acısız olurlar fakat bazen derin yarıklar oluşan çatlaklar acı verdiği gibi kanamaya da sebep olurlar. Bu yazımızda sizlere Topuk çatlaklarına evde uygulanabilecek tedavi yöntemleri nelerdir ? Nasıl sağlıklı topuklara sahip olabiliriz bundan bahsedeceğiz.

1 limon – ¼ su bardağı gül suyu ve ılık su ile ayak banyosu

Limonu ortadan ayırın çekirdeklerini çıkartın. Çıkartamadığınız çekirdekler için endişelenmeyin çünkü bu sadece ayaklarınızın banyosu sırasında rahatsızlık vermemeleri içindir. Limonu ayak banyosuna sıkın. Kalan limonu dilimleyerek ayak banyosuna yerleştirin. Gül suyunu limon dilimlerinin üzerine i döküp iyice bulanmasını sağlayın. Şimdi ayak banyosunu ılık su ile doldurun. Su miktarı topuklarınızın sonuna gelecek kadar olsun. Eğer topuklar dışında ayaklarda da çatlama varsa suyu ayaklarınızı örtecek kadar doldurun. Bu şekilde topuk çatlakları ile ayak çatlaklarını da tedavi etmiş olacaksınız.

Bu işlemi akşamları işten eve döndükten sonra yapmanız en uygun zamandır. Banyo sonrası iyi bir ayak nemlendirici ile ayaklarınıza ve topuklarınıza güzel bir masaj yapın. Böylece çatlaklardan daha erken zamanda kurtulursunuz. Cilt nemlendirici ile yaptığınız masajdan sonra ayaklarınıza bir çift pamuklu çorap giyiniz. Çorabın ince olmasına özen gösteriniz. İnce olan çorap derinin hava almasını sağlayacaktır. Gece boyunca çorapları ayağınızdan çıkartmayın.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ