Modarazzi | Yaşama Dair Her Şey |

Tırnakların Yavaş Mı Uzuyor? İşte Nedenleri

Tırnakların Yavaş Mı Uzuyor? İşte Nedenleri

Tırnaklar da aynı vücudumuz gibi gerekli besinleri almazsa sağlıklı bir şekilde uzamaz. Onların da vitaminlere ihtiyacı vardır. Ayrıca bakım yapmak çok önemlidir.

Tırnakların Yavaş Mı Uzuyor? İşte Nedenleri

Ellerimizin güzel görünmesi açısından tırnaklar büyük önem taşır. Bütün canlılar tarafından üretilen keratin, ölü hücrelerden oluşur. Üretilen fazla keratin tırnak ve saç yardımıyla vücudumuzdan atılırlar. Tırnakların yavaş uzaması için birçok neden olabilir. Tırnak kökünde bulunan matriks gelişmezse tırnaklar yavaş uzar. Matriks kan damarlarından ve lenflerden oluşur. Hücrelerin yenilenmesini ve tırnakların oluşmasını sağlar. Tırnaklar ortalama olarak yüz günde bir santim uzar. Bu da kişiden kişiye değişebilir.

Tırnakların Yavaş Uzamasının Diğer Nedenleri

Tırnakların yavaş uzamasının diğer bir nedeni ise vücudumuz için gerekli vitaminlerin alınmamasından kaynaklanır. B7 vitamini eksikliği de uzamayı yavaşlatır. Sağlıklı beslenerek ve hazır gıdalardan uzak durarak B7 eksikliğini azaltmanız mümkün. Yetersiz ve yanlış beslenme, yorgunluk, stres, sinir gibi olumsuzluklar tırnakların sağlıksız ve yavaş uzamasına neden olur. Ayrıca yaşlılığa bağlı olarak veya bir hastalıktan dolayı alınan ilaçların etkisiyle de tırnaklar yavaş uzayabilir.

Uzaması İçin Neler Yapabiliriz?

Dayanıklı, kırılmayan ve sağlıklı tırnaklar için öncelikle sağlıklı beslenmek gerekir. Vücudun ihtiyacı olan besinler alınmalıdır. Doğal beslenmeli, hazır gıdalardan uzak durmalı ve düzenli bir şekilde tırnak bakımı yaptırmalısınız. Beslenmenin yanı sıra ya limonla ya da zeytinyağı ile ovabilirsiniz ve 10 dakika bekleterek yıkayabilirsiniz. Böylece daha sağlıklı tırnaklara kavuşmanız mümkün.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ