Modarazzi | Yaşama Dair Her Şey |

Terörü Çocuklara Nasıl Anlatmalı?

Terörü Çocuklara Nasıl Anlatmalı?

Yetişkinlerin bile, dehşete düştüğü, kaygılandığı terör olaylarını, çocukların anlaması ve idrak etmesi imkansızdır. Peki terörü çocuklara nasıl anlatmalı? İşte bu durumda ne yapmamız gerektiğini uzmanlar şu şekilde anlatıyor.

Terörü Çocuklara Nasıl Anlatmalı?

Evimizin içerisinde, çocukların çok zaman geçirdiği, terör olaylarını konuşmayınız.

Bu süreçlerde, çocukların maruz kalabileceği şekil ve zaman diliminde haber programlarını seyretmeyiniz.

Çocuğunuzun seyretmediğini veya dinlemediğini sakın düşünmeyip bundan mutlaka emin olun çünkü hafızaları bu olayları kaydediyor.

Çocuğunuz, terör ile ilgili okulda veya dışarıda konuşulanları duyarak, size sorular sorabilir. Asla sorularını geçiştirmeyin, olabildiğince basit ama tutarlı cümlelerle anlatmaya çalışın.

Terörü çocuklara nasıl anlatmalı? Her çocuk birbirinden farklılık gösterir. Bazıları gelip sorarken bazı çocuklar da sizinle paylaşmaz anlamlandıramadığı kaygı ve endişelerini çizerek veya resim yaparak size gösterir. Onu gözlemleyin ve çizdiklerinde neyi anlatmak istediğini sorun.

Çocuğunuzun böyle dönemde, sosyal medya ve bilgisayardan daha az faydalanması, sosyal medyada veya internette görüp anlam vermediği acı olayların etkisinde kalmaması çok önemli.

Çocuğunuz ile geçirdiğiniz zaman içinde, aile ve gelecek ile ilgili umut ve mutluluk dolu sohbetler yapınız.Bu onda günlük akışın normal yürüdüğü hissini yaratacaktır.

Terörü çocuklara nasıl anlatmalı? Sorusuna en önemli yaklaşımlardan birisi de dürüst olmak fakat terör ve çocuk açıklamalarınızı çok fazla derine dalmadan basit cümlelerle anlatabilmektir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
maltepe escort