Modarazzi | Yaşama Dair Her Şey |

Televizyonun Bizden Alıp Götürdükleri Ve Zararları

Televizyonun Bizden Alıp Götürdükleri Ve Zararları

Şüphesiz 20. yüz yılın en büyük icatlarından biridir televizyon. Çağın gelişmesinde oynadığı kritik rol inkar edilemez. Ancak televizyonun zararları ve bizden alıp götürdüklerini de yok sayamayız Düzenli yaşam için aşırı televizyon bağımlılığı oldukça büyük sorunlar yaratmaktadır.

Televizyonun Bizden Alıp Götürdükleri Ve Zararları

Örneğin: Günde 2 saatimizin televizyon başında geçtiğini varsayarak başlayalım. Yani bir senede tam 730 saat demek oluyor. Bu da 45 gün ve 45 gece ediyor. Şu da bir gerçektir ki; çoğumuz günde 2 saat ile asla yetinmemektedir.

Duygusal alaka, sevgi ve birlikte geçirilecek zamanlar yerine, çocuğun sürekli televizyon karşısında kalması çok zararlı bir durumdur. Sosyalleşme, bireyselleşme ve de psikososyal yönlerinin hepsi eksik ya da yetersiz kalacaktır.

4-7 yaş arasındaki çocukların çok aşırı televizyon izlemesi bazı istenmeyen sıkıntıların oluşmasına neden olur. Örnek vermek gerekirse; Bir çizgi filmde veya başka bir programda gördüklerini kendisi de yapmaya çalışabilir. Pokemonun oldukça popüler olduğu yıllarda, uçabileceğine inanmış olan bir çocuğun kendini balkondan aşağıya atması en acı örneklerdendir.

Bir çok program insanları gerçeklerden uzaklaştırır. İnsanların reyting uğruna kullanılmaları ve gülünecek duruma düşürülmeleri. Ve en kötüsü de bu durumun insanlara çok normalmiş gibi aşılanması.

Çoğu kanallarda şiddet görüntüleri sıradan bir hale getirdi. Televizyon kanallarında dönen reklamlar, sadece kazanç uğruna birçok değeri çiğnemekte.

Okumak varken televizyondaki programlar vasıtasıyla bilgiler edinmeye çalışmak, zaten ülkemizde az olan okuma oranını düşürmeye yardım etmek demektir.

Yapmamız gereken çok basit. Kendimizi ve çocuklarımızı televizyona çok kaptırmamak ve olabildiğince televizyondan olumlu bir şekilde yararlanmaktır.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ