Modarazzi | Yaşama Dair Her Şey |

Tarihin Gelmiş Geçmiş En Ünlü Komutanları

Tarihin Gelmiş Geçmiş En Ünlü Komutanları

Dünya, var olduğundan bu yana pek çok savaşa sahne olmuştur. Bu savaşlar, birbirinden değerli ve başarılı komutanları da beraberinde getirmiştir. Bu yazımızda size, dünyanın en ünlü komutanları hakkında kısa bilgiler vereceğiz ve yazımıza Mustafa Kemal Atatürk ile başlamak istiyoruz.

Tarihin Gelmiş Geçmiş En Ünlü Komutanları

Mustafa Kemal Atatürk (1881-1938)

1. dünya savaşından yenik çıkan bir orduyu devralan Atatürk, Kurtuluş Savaşını başlatarak bir ülkenin kaderini değiştirmiştir. Siyasi ve askeri dehası ile dünya tarihine adını altın harflerle yazdırmıştır.

Fatih Sultan Mehmet (1432- 1481)

Bir çağı sonlandırarak, yeni bir çağı başlatan Fatih Sultan Mehmet, İstanbul’u fethederek 1000 yıllık Bizans İmparatorluğuna son vermiş ve fetih sırasında gemileri karadan yürütmüştür.

Cengiz Han (1162-1227)

Komutanlık yönünden ünlüler arasında Cengiz Han büyük başarılar kazanmış komutanlardan biridir. Birçok kişi tarafından barbar olarak nitelendirilen Cengiz Han, birbiriyle savaş içinde olan Moğolları bir araya getirerek çok güçlü bir ulus yaratmıştır. Dünyada bitişik sınırlı en büyük devletini kurmuştur.

Selahaddin Eyyubi (1137-1193)

Kudüs’ü alıp, Hıttin savaşını kazanarak 88 yıllık bir Hristiyan egemenliğini ortadan kaldırmıştır. Cömertliği ve adaleti ile bilinen Eyyubi, üç haçlı seferini etkisiz hale getirmiştir.

Napolyon Bonapart (1769-1821)

Napolyon, devrim Fransa’sında askeri dehası ile öne çıkmış bir komutandır. Hem yönetim hem de askeri yönü ile kendinden sonra da taklit edilen bir komutan olmayı başarmıştır.

Jül Sezar (M.Ö. 100- M.Ö. 44)

Tarihçiler tarafından en iyi 7 asker arasında gösterilmiştir. Galya savaşları esnasında Roma iç savaşında uygulamış olduğu stratejilerle adını tarih sayfalarına yazdırmıştır. Bir gün içinde ordusuyla 64 km yol alıyordu.

Timur (1336-1405)

Yönetip de kaybettiği bir savaş yoktur. Sıfırdan kurmuş olduğu ordu ile Memluk, Altın Orda ve Osmanlı’yı yenmiştir. Tarihe en güçlü komutanlardan biri olarak geçmiştir.

Büyük İskender (M.Ö. 356- M.Ö.323)

Tarihin gelmiş geçmiş en ünlü komutanları arasında Büyük İskender oldukça büyük zaferler elde etmiştir. Daha 20 yaşında iken Makedonya Kralı olmuş ve 12 sene içinde hiç yenilmemiştir. Yeteneği, bilgisi ve zekası ile Persleri yenmeyi başarmıştır. Dünyanın büyük bölümünü fethetmiştir.

Hannibal Barca (M.Ö.247-M.Ö.183)

Askeri stratejinin babası da denilen Hannibal, 2. Pön savaşında Romalıları yenerek, askeri güçlerini ortadan kaldırmıştır. Ordusunun büyük bölümünü filler oluşturmaktaydı.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ