Modarazzi | Yaşama Dair Her Şey |

TABLET VE AKILLI TELEFONLARDAKİ BİLİNMEYEN TEHLİKEYE DİKKAT

TABLET VE AKILLI TELEFONLARDAKİ BİLİNMEYEN TEHLİKEYE DİKKAT

Tabletler ve akıllı telefonların işlerinizi ve hayatınızı oldukça kolaylaştırmasının yanında bazen beyin ve uyku arasındaki dengeyi bozduğunu sakın unutmayın. Teknolojinin ilerlemesi ve gelişmesi ile teknolojik aletler sürekli hayatımızda olmaya başladı. Bu aletler her zaman yaşantımızda etkili oluyor. Fakat tablet ve akıllı telefonlardaki bilinmeyen tehlikeye dikkat edilmesi de önemli bir gerçektir.

İletişim dışında dergi, gazete okuma, sosyal medya takip etme, oyunlar, fatura ödeme gibi birçok şey artık tablet ve akıllı telefonlarla yapılmaktadır. Neticede günün çoğu zamanını insanlar bu teknolojik aletleri elinde tutarak geçiriyor. Ama şunu da unutmamak gerekir ki bu cihazları uyku öncesi elden bırakmak sağlıklı bir yaşam ve uyku için önemli bir kuraldır. Geceleri vücut melatonin hormonu salgılar. Bu da uyumak ve dinlenmek için gerekli olan bir hormondur.  Bu hormon sayesinde beyin hücreleri yenilenir, enerji toplanır, hafıza canlı tutulur. Kısacası vücudun temel fonksiyonları yerine getirilir. Tablet ve akıllı telefonlar internete bağlı olmasa dahi radyoaktif dalgalar yayar. Bu akımlar melatonin hormonunun azalmasına etki yapar. Buna neden olan en önemli husus yeşil ve mavi tonlardaki ışıklardır. Bu ışıklar beyine uyanma hissi verir. Dolayısı ile algılanan bu ışık uykuyu erteler. Ayrıca akıllı telefon ve tabletlerdeki renk pikselinin fazla oluşu ses ve radyasyon dalgalarının daha hızlı yayılmasına sebep olur.

Tablet ve Akıllı Telefonlardaki Bilinmeyen Tehlikeye Dikkat edilmezse uykunuz etkilenebilir. Bu nedenle uykuya geçilmeden 1 ya da 2 saat önceden bu cihazları kullanmayı bırakmak gerekmektedir. Bu süre zarfında beyin yeşil ve mavi ışık ile radyasyon tehdidini  algılamadığı için uykuya hazır olacaktır. Akıllı telefonlar ve tabletler kullanılmadığı zaman da radyasyon yayar. Bu nedenle yatağınızdan 20-25 metre uzakta bulundurmanız gerekmektedir. Ayrıca yatmadan önce erken bırakılan akıllı telefon ve tabletler onlara olan bağımlılığınızı da azaltır. Sağlık için sağlıklı uykunun önemi çok büyüktür. Bu tavsiyelere uyarak enerjik bir vücuda ve güçlü bir hafızaya sahip olabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ