Modarazzi | Yaşama Dair Her Şey |

SÜREKLİ KULLANDIĞIMIZ PLASTİK KAPLARDAKİ BİLİNMEYEN BÜYÜK TEHLİKE

Plastik kaplar, hemen hemen hayatımızın her alanında mevcut. Su, meyve suyu, içecekler gibi birçok ürün plastik şişelerde muhafaza ediliyor. Özellikle evlerde dondurma kapları, yoğurt kapları kesinlikle çöpe atılmaz ve saklama kapları olarak değerlendirilir. Salata yaparken, meyve hazırlarken kullanımı kolay olduğundan ve zor kırıldığından çokça tercih edilmektedir. Peki bu plastik kaplar ne kadar sağlıklı? Bu konuda ne kadar bilinçliyiz? İşte sizler için sürekli kullandığımız plastik kaplardaki bilinmeyen büyük tehlike yazımızda, plastik kaplarda oluşan tehlikeleri dikkat çekmeye çalışacağız.

Bilinçli birer tüketici olarak, plastik kapların altındaki rakamların ne anlama geldiğini öğrenmek gerekir. Çevremde, kapların altında rakam yazdığını dahi bilen kişi sayısı çok az. Bilse de ne anlama geldiğini bilmiyorlar. Bu da, ne kadar bilinçsiz olduğumuzu gösteriyor. Plastik kapların altında geri dönüşüm işareti vardır ve içinde 1’den 7’ye kadar rakamlar bulunur. Bu rakamlar, her gün kullandığımız bu kapların zararlı olup olmadığı hakkında bilgi verir. Gelin şimdi bu rakamların ne anlama geldiğine bakalım.

SÜREKLİ KULLANDIĞIMIZ PLASTİK KAPLARDAKİ BİLİNMEYEN BÜYÜK TEHLİKE

1 Numara İşareti:

1 numara yazan ambalajlar, tek kullanımlık olması gereken şişelerdir. Kesinlikle yeniden kullanıma uygun değildir. Pet olarak bilinen bu şişeler meyve suyu, su, alkolsüz içecekler için kullanılan ambalajlardır. Her ne kadar zararsız olarak bilinse de pek de güvenli sayılmaz. Çünkü içerisinde antimon metali barındırır ve bu da içeceklere karışabilmektedir.

2 Numara İşareti:

2 numara yazan ambalajlar genel olarak ayran, süt, bakliyat ürünleri, temizlik malzemeleri paketlenmesinde ve plastik torbalarda kullanılır. İçeriğinde zararlı bir madde olan HDPE maddesi bulunur.

3 Numara İşareti:

3 numara yazan ambalajlar kablolarda, sentetik derilerde, tıbbi malzemelerin paketlenmesinde, oyuncaklarda, zemin kaplamalarında, PVC, masa ve sandalyelerde kullanılmaktadır. DEHP gibi çok zararlı maddeler içermektedir.

4 Numara İşareti:

4 numara yazan ambalajlar plastik poşetler ve bardaklar, süt şişeleri gibi ürünlerde kullanılmaktadır. Az da olsa zararları vardır.

5 Numara İşareti:

5 numara yazan ambalajlar puding paketleri, yoğurt kapları, servis paketleri gibi ürünlerde kullanılmaktadır. İçeriğinde polipropilen vardır. Fazla zararlı olmasa da, yüksek ısı gördüğünden kimyasal salınım olmaktadır.

6 Numara İşareti:

6 numara yazan ambalajlar strafor olarak kullanılır. Bardak, tabak, tavuk ve et gibi ürünlerin paketlenmesinde kullanılır. Polistren içerir ve oldukça zararlı bir maddedir.

7 Numara İşareti:

7 numara yazan ambalajlar biberonlar, sporcu şişeleri, saklama kapları gibi ürünlerde kullanılmaktadır. En zararlı ve sağlık açısından en tehlikeli olanıdır. Karışık polikarbon malzemelerden yapılır ve geri dönüşümü yoktur. İçeriğinde BPA bulunmaktadır.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ