Modarazzi | Yaşama Dair Her Şey |

SPOR YAPARKEN SINIRLARINIZI BİLMELİSİNİZ

SPOR YAPARKEN SINIRLARINIZI BİLMELİSİNİZ

Spor yaparak form tutmak, vücudunu korumak ve güzelleşmek isteyen insanların sayısı tüm dünyada arttığı gibi ülkemizde de büyük bir hızla artmaktadır.

Yapılan çalışmalara göre 55 yaş sonrası spor salonlarına yazılan insan sayısı geçmiş senelere oranla tam 4 kat artış göstermiştir.

Yaşlanmak ve hasta olmak istemeyenler bunların dışında birbirlerine güzel görünmek arzusunu da taşımaktadırlar. Bunların yanı sıra diyabet ve obezite hastaları gibi tıbbın zorunlu olarak spor yapmaya yönlendirdiği bir insan grubu da mevcut.

SPOR YAPARKEN SINIRLARINIZI BİLMELİSİNİZ

Spor yaparken sakatlanmanın türlü türlü nedenleri bulunmaktadır. Bunlardan bir tanesi de doğal yaşlanmadır. Vücudun kemik ve kas gibi bütün yapısında bulunan kolajen isimli maddesi 36 yaşından sonra azalmaya başlamaktadır. Kolajen maddesinin gitgide azalması yaşlanmayı beraberinde getirmesiyle beraber dokunun daha da kırılgan olması anlamına gelmektedir.

Yaşın artması ile birlikte vücuttaki kolajen miktarı azalma yaşaması kaçınılmaz ve enflamasyon oranında ise tam tersine artış görülmektedir. Midede, bağırsaklarda, damarlarda ve kaslarda iltihaplanma çoğalmaktadır. Bu durum spor yaralanmalarında ve sakatlanmalarında artışa neden olabilmektedir. Profesyonel sporcular bile bu yaşlarda jübile yapmaktadırlar bu nedenle kesinlikle spor yaparken sınırlarınızı bilmelisiniz. Belli bir yaşa gelindiği zaman sporu, kişinin sınırlarını bilerek yapması, yaşanacak olası sakatlıkların önüne geçecektir ve kişinin spordan uzak kalmasına izin vermeyecektir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ