Modarazzi | Yaşama Dair Her Şey |

Sosyal Fobi Nedir? Sosyal Fobi Ve Tedavisi Ne Şekilde Olur?

Sosyal Fobi Nedir? Sosyal Fobi Ve Tedavisi Ne Şekilde Olur?

Bir ortama girmekten çekinmek, utanç duymak, rezil olacağım duygusu yaşamak kısacası sosyal ortama girmekten korkmak olarak karşımıza çıkan sosyal fobi ile başa çıkmak aslında zor değildir.

Sosyal Fobi Nedir? Sosyal Fobi Ve Tedavisi Ne Şekilde Olur?

Başkaları tarafından hep eleştirileceği, kalabalık ortamlarda rezil olacağı ve utanç duyacağı endişesi, insanlarla iletişim kurmakta korku duyarak sosyal ortamlara girmek istememe duygusunu sosyal fobi olarak tanımlıyoruz. Sosyal fobi maalesef kişinin hayatını kabusa dönüştürebiliyor.

Uzmanlara göre sosyal fobi sağlık açısından da tedavi edilebilir bir durumdur. Sosyal fobide yaşanan en önemli korku bir başkasının yanında küçük düşme, utanç ve sıkıntı yaşayacağı korkusudur. Bu tip hastalar başkalarıyla etkileşimde olmalarını gerektiren, veya bir eylemi kalabalık bir yerde yerine getirmekten korkarak ellerinden geldiğince kalabalıktan uzak dururlar.

En sık görünen sosyal fobiler, yemek yemek veya yazmak, genele açık tuvaletleri kullanmak, başkalarının olduğu yerde konuşmak ve görüşmelerle toplantılara katılmadır. Ayrıca bu kişiler içinde bulundukları anksiyeteyi etrafındaki kişilerin anlayacağı ve gülünç duruma düşebilecekleri endişesini yaşarlar. Zorlanma veya beklenmedik ani gelişen bir durum karşısında kişi çok yoğun bir anksiyete yaşar. Panik atakla birlikte çarpıntı, göğüste sıkışma ve ağrı, yüzde kızarma ve ağız kuruluğu da baş gösterir.

Sosyal Fobi Çocuklarda Çok Sık Görülür

Sosyal fobi özellikle çocuklukta oldukça sık görülür. En sıklıkla görülen yaş 6’dır. Uzmanlar bu hastalıkta en iyi tedavinin karşılaştırma (eksposure) tedavisi olduğunu söylüyor. İyileşme süresi uzun olabiliyor ama sonuç genelde olumlu neticelenir.  Etkili bir tedavi yöntemi de davranış tedavisi ( Agorofobide)dir. Fobik bozuklukla birlikte depresyon da varsa ilaç tedavisi öncelikli olarak düşünülür.

Sosyal Fobi Ve Sosyal Fobi Tedavisi

Sosyal fobinin genelde geç adolesan dönemde ortaya çıktığı görülmektedir. Erkeklerde daha sıklıkla rastlanır ve kronikleşir. Reddedilmek, eleştirilmek korkusu duyulur. Sosyal fobi yaşayan kişiler bunu psikiyatrik bozukluk olarak kabul etmez. Toplumlarda sıklıkla görülen psikiyatrik bir rahatsızlık olmasına rağmen hastalar tedavi arayışına girmek istemez. Utangaç olmasının doğasında olduğunu düşünerek bunun tedavi olamaz bir şey olduğunu düşünürler. Tedavi edilmeyen sosyal fobi kişinin yaşamına birçok olumsuzluklar getirir. Okul hayatında başarısızlık, arkadaş kurma, meslek edinme, karşı cinse yaklaşamama, kötü alkol kullanımı, intihar bunlardan sadece birkaçıdır.

Sosyal Fobi tedavisi olunabilecek bir hastalıktır ve kesinlikle bu konunun uzmanı kişilerden yardım almak gereklidir. Sosyal fobi yaşayan bir bireyseniz hayatı kendinize zehir etmek yerine yardım alarak güzelleştirebilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ