Modarazzi | Yaşama Dair Her Şey |

SON DÖNEMLERDE MERAK EDİLEN BİR KONU GAPS DİYETİ NEDİR? NASIL YAPILIR?

SON DÖNEMLERDE MERAK EDİLEN BİR KONU GAPS DİYETİ NEDİR? NASIL YAPILIR?

SON DÖNEMLERDE MERAK EDİLEN BİR KONU GAPS DİYETİ NEDİR? NASIL YAPILIR?

Fazla kilolardan kurtulmak için son günlerde sıkça konuşulan bir diyetten söz edeceğiz size. Ünlü oyuncu Berna Laçin’in de uyguladığı Gaps Diyeti ile ilgili tüm merak ettiklerinizi bu yazımızda son dönemlerde merak edilen bir konu Gaps diyeti nedir? Nasıl yapılır? Bunu en ince ayrıntısına kadar işlemeye çalıştık.

Gaps diyeti diye bilinen bu diyet sindirim sistemini daha sağlıklı çalışmasını sağlayan bir diyet.  Bu diyet için neler yapmanız gerekiyor işte ayrıntılar:

Bağırsaklar için en önemli sindirim sorunu sızıntılı bağırsak sendromudur. İnce bağırsak duvarında geçirgenlik ve hasar görülür. Bunu engellemek amacıyla uygulanan beslenme programı adına GAPS tedavisi denmektedir.

Kesinlikle beslenme alışkanlığına çok dikkat edilmesi gereklidir. GAPS diyeti beden ile ruh uyumunu tamamlayıcı en önemli beslenme şeklidir. Bu şekilde hem ruhsal açıdan huzurlu hem de sağlıklı bağırsaklara kavuşmuş olursunuz. Bağırsak sağlığı için en önemli husus bağırsak florasının dengesini sağlamaktan geçer. Bağırsak düzenli çalıştığı takdirde bağırsakta bulunan probiyotik isimli faydalı bakteri oranı yükselir, hastalık yapan mantarların ve patojen bakterilerin oranı düşer. GAPS diyeti ile sindirim sistemi sağlıklı çalışır ve bağırsak florası korunur.Otizm, şizofreni, epilepsi, anksiyete, dikkat eksikliği, hiperaktivite bozuklukları gibi hastalıklarda destekleyici olarak GAPS diyeti uygulanır. Bunun yanında anemi, alerji, akne, bellek sorunu, diyabet, eklem ağrısı, migren, MS, egzama, parkinson, çölyak, sistik ve sedef hastalıklarında şikayetlerin aza indirgendiği hatta ilaç bağımlılığının kalktığı tespit edilmiştir.

Profesyonel diyet doktorları bağırsak florasına zararlı etki veren etkenlerden uzak durulması gerektiğini vurguluyor. Özellikle antibiyotiklerin bağırsak florasına oldukça zarar verdiğini ve faydalı bakterileri öldürdüğünü söylüyorlar. Antibiyotikler bağırsak florasını sıfırlar. Ağrı kesiciler, doğum kontrol ilaçları, antidepresanlar, uyku ilaçları gibi birçok antiasit içermekte olan ilaçların bilinçsiz kullanımları yine bağırsak florasın zarar vermektedir. Yanlış beslenme alışkanlıkları, işlenmiş karbonhidratlı ve şekerli gıdalar da bağırsağa oldukça zarar veren gıdalar içerisindedir. Bunların yanında psikolojik ve fiziksel baskılar ile bakteriyal ile viral enfeksiyonlar da bağırsak florasına doğrudan zarar vermektedir.

Son dönemlerde merak edilen bir konu Gaps diyeti nedir? Nasıl yapılır? Gaps Diyetinde Önemli Olan 9 Besin

Programa başlarken ilk yapmanız gereken bu konuda uzman bir beslenme uzmanına danışmak ve yaşadığınız sorunun kaynağını bulup o şekilde bir tedavi planlaması yapmaktır. Bu diyet için önemli olan 9 besin de şunlardır. Kırmızı pancar, kemik suyu, yer elması, evde yapılan yoğurt, tatlı patates, evde yapılan turşu, avakado ve hindistan cevizi yağı.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ