Modarazzi | Yaşama Dair Her Şey |

SOĞUK SU İLE YIKANMANIN BÜYÜK FAYDALARI

Elen Demirbaş

Elen Demirbaş

SOĞUK SU İLE YIKANMAK

Ilık ya da soğuk su ile duş artık hekimlerin de sıklıkla tavsiye ettiği bir durum. Soğuk su ile yıkanmak sağlık yönünden oldukça faydalı olduğu düşüncesi de her geçen gün daha da kanıtlanmaktadır. Yerinde ve kararında yapıldığı takdirde metabolizmaya gayet iyi gelen soğuk su ile yıkanmak ayrıca birçok sağlık alanında da faydalıdır.

SOĞUK SU İLE YIKANMANIN BÜYÜK FAYDALARI

Yapılan araştırmalar soğuk su ile yıkanmak konusunda bağışıklık sistemini güçlendirdiğini kanıtlamaktadır. Titremeyi sağlayan soğuk su metabolik hızı artırır ve bağışıklık sistemini aktife eder.

Vücut soğuktan etkilendiği zaman ısınmak için daha fazla enerji üretir. Bu yüzden ısınmaya çalışarak daha çok yağ yakıp zayıflama bakımından etkili olacaktır.

Soğuk su ile yıkanmak kan dolaşımını da hızlandırır. Hayati organları ve kan akışını yönlendiren soğuk su vücuttaki kan dolaşımını da etkinleştirir. Ayrıca depresyona da katkısı çoktur ve semptomları azaltır. Depresif dönemlerde soğuk suyun altına girip bir müddet durduğunuz zaman rahatlama hissedeceksiniz.

Soğuk su ile yıkanmak cilt sağlığına da oldukça fayda sağlar. Cilt parlak ve sağlıklı olur ayrıca saçlar da daha parlak görünüm alır.

Soğuk su ile yıkanmak erkeklerde testosteron seviyesini de artırır. Bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Sıcak su ve sıcak ortam sperm kalitesini düşürür.

Uyku problemi yaşayanlara da soğuk su ile yıkanmak önerilmektedir. Soğuk su şoku vücudu rahatlatır ve sonrasında vücut rahatlayınca uykuya dalma kolaylaşmış olur.

Vücut soğuk su ile temas ettiği zaman da derin nefes alma ihtiyacı doğar. Böylece akciğerler açılarak daha fazla oksijen alınır.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ