Modarazzi | Yaşama Dair Her Şey |

SİZİN İLİŞKİ ŞEKLİNİZ HANGİSİ?

SİZİN İLİŞKİ ŞEKLİNİZ HANGİSİ?

Her insanın ilişki şekli farklıdır. Aşk ve İlişkiler de bazen diğer kişilerin partnerleri ile olan ilişkilerine özenti duyabilirsiniz fakat her kişinin ilişkisinin dinamikleri birbirinden farklıdır ve her kişinin mutlu olabileceği ilişki şekli de aslında birbirinin aynı değildir. İşte sizler için derlediğimiz ilişki şekilleri. Sizin ilişki şekliniz hangisi? Siz hangi ilişkiyi yaşıyorsunuz? Ya da yaşamak istiyorsunuz? Yazımızı okuyarak bunu keşfedebilirsiniz.

SİZİN İLİŞKİ ŞEKLİNİZ HANGİSİ?

Bağımlılık Yaratan İlişki

Eğer partnerinizden uzakta iseniz ve güvensizlik sorunu yaşıyorsanız bağımlılık ilişkisi yaşıyorsunuz diyebiliriz. Partneriniz yokken depresif hareketler içindeyseniz, yanınızda değilken hiçbir aktivite içinde olmak istemiyorsanız ve endişe duyuyorsanız tam bir bağımlısınız. İlk zamanlarda bu ilişki güzel olsa da daha sonra sizi fazlasıyla yoracaktır. Eğer partneriniz yanınızda olmadığı için yaptığınız planlardan vazgeçmeye de başlamışsanız ciddi sorunlar var demektir.

Bağımsızlık İçeren İlişki

Mantık öne geçmişse ve aşk arka planda kalıyorsa bağımsız bir ilişki içindesiniz diyebiliriz. İlişkinizi güçlü buluyorsunuz ve bu ilişki için bazı şeylerin feda edilebileceğini düşünüyorsunuz.  Kendinizi önemsiyorsunuz ve sosyal hayat ile kariyerden vazgeçmek istemiyorsunuz. Bu tarz ilişkinin olumsuz yönü ise içinde pek tutkunun olmayışıdır.


Dominant İlişkiler

Belki ilişkinizin ilk zamanlarında bunu pek önemsemeye bilirsiniz fakat ilişki ilerledikçe partnerinizin baskıcı, kuralları belirleyen bir kişilik olması sizi etkileyebilir. Bir anda kendinizi bu kurallar doğrultusunda yaşarken bulabilirsiniz. Her şeyi onun planlarına göre yapmaya başlarsınız, onun istemediği kişilerle görüşmeyi kesersiniz ve sosyal hayatta kısıtlı bir şekilde yaşamaya başlarsınız. Ayrıca partnerinizle birlikte iken aman yanlış bir şey yapmayım veya söylemeyim gibi endişeler içinde iseniz dominant bir ilişki yaşıyorsunuz demektir.

Bir Teselli Ver İlişkisi

Partnerinizin veya sizin veya her iki tarafın da yaşamış olduğu  ağır bir ayrılık sonrası başlayan bir ilişkide amaç aslında teselli görmektir. Ayrılık şokunu atlatmak, geçmişi unutmaya çalışmak, başka bir aşka kendini zorlamak çok sağlıklı olmamakla birlikte bazen işe yaradığı da olabiliyor. Fakat şunu da kabullenmelisiniz ki bu tarz ilişkiler pek uzun süreli olmaz. Yaşadığınız ilişkinin sıkıntılarından kurtulmadan yeni bir beraberliğe yelken açmak geçmişte yaşadığınız sıkıntılarını yeniden ateşlenmesine sebep olabilir.

Zoraki İlişki

Yalnız olmak ve uzun zamandır da yalnız yaşamak canınıza tak ettiğinde ve sizin gibi aynı durumda olan birisiyle karşılaşınca aranızdaki uyuma bakmadan bir anda kendinizi onunla bir ilişki içinde bulabilirsiniz. Onun istediği gibi olmak, giyinmek, hoşuna giden davranışlar yapmak için kendinizi zorlamaya başlarsınız. Onun da sizin için aynı şeyleri yapmasından mutlu olmuş gibi görünürsünüz. Bunları yaşarken dışarıdan çok mutlu ve ideal gibi görünseniz de aslında birbirinizden farklı olduğunuzu pek farkına varmazsınız. Aslında zoraki bir ilişki içerisindesiniz. Pek uzun süreceğini söyleyemeyiz.

Toksik ilişki Şekli

Sizi fiziksel ve duygusal anlamda tüketmeye yönelik olan yaşanabilecek en zor ilişki şeklidir. Evet birbirinizi çok fazla seviyor olabilirsiniz fakat hayat görüşü, değerler ve düşünceler birbirine zıttır. Sürekli birbirinize zarar vermekte olduğunuzu hissetmenize rağmen birbirinizden kopamıyorsunuz. Sonuçları pek iyi bitmeyen bir ilişki şeklidir.


Geçici Bir İlişki

Gelecekle ilgili plan yapmıyorsunuz ve partnerinizle gayet uyumlu zaman geçiriyor ve her şeyin yolunda olduğunu düşünüyorsunuz. Muhtemelen  siz geçici bir ilişki içindesiniz. Bu ilişki içindeyken kendinizi çok iyi hissettiğinizden ileriye dönük hayal kurmaktan kaçınırsınız. Kısa süreli ilişkiler için bu oldukça eğlenceli olabilir. Fakat partneriniz gelecek için planlar yapmaya başlamışsa bundan etkilenecektir. Bunu yaşatmamak için de ilişkiye başlayacağınız kişinin de bu ilişkiye bakış açısını çok iyi bilmeniz gerekmektedir.

Her Şey Çok Mükemmel İlişkisi

Filmlerdeki mükemmel çiftlerden bahsetmiyoruz elbette. Konumuz dışarıdan bakıldığında görünen ilişki şekli. Karşınızdaki kişi her yönden mükemmel, romantik, size düşkün, uyumlu ve düşünceli. Etrafınızdaki kişiler de onunla birlikte olmanız konusunda ısrarcı. Burada önemli olan sizin düşünceniz. Eğer siz ona karşı bu heyecanı hissedemiyorsanız  görünüşte mükemmel olan bu kişiyle kuracağınız ilişkide sorun yaşarsınız.

Açık Ve Şeffaf İlişki

Sizin ilişki şekliniz hangisi? yazımızda sıra geldi açık ve şeffaf ilişkiye. Günümüzde oldukça popülerleşen ve aslında ilk duyulduğunda kulağa hoş gelmese de her geçen gün artış gösteren bir ilişki şekli. Duygusal anlamda bağlılık olan fakat bir başkası ile görüşe bilmeye de açık olan bu ilişki şeklinde tarafların birbirinden pek beklentileri olmuyor.  Sonu çok erken biten bir ilişki şeklidir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ