Modarazzi | Yaşama Dair Her Şey |

SİZDE DE B VİTAMİNİ EKSİKLİĞİ OLABİLİR

SİZDE DE B VİTAMİNİ EKSİKLİĞİ OLABİLİR

SİZDE DE B VİTAMİNİ EKSİKLİĞİ OLABİLİR

B vitamini, vücudumuzun direncini artıran, ayakta kalmamızı sağlayan çok önemli bir besindir. Pek çok insanda B vitamini eksikliği görülmektedir. Fakat bu eksikliğin farkına bazen varamayabiliyoruz. B vitamini eksikliğinin belirtileri ise şunlardır. Halsizlik, aşırı yorgunluk, baş dönmesi, çarpıntı, hızlı nefes alıp ve verme, tende hassasiyet, diş eti kanaması, boğaz ağrıları, ciltte solukluk, kanama ve yaralanmalarda geç iyileşme, kabızlık veya ishal, ellerde ve ayaklarda uyuşma, karıncalanma, denge bozukluğu, yürüme güçlüğü, kaslarda zayıflık, depresyon, hafıza zayıflaması, ruh halinin değişmesi ve dilin şişmesidir. B vitamininin fazla alınması, vücut tarafından emilmesi zor olur. Az miktarda alındığında yukarıda saydığımız belirtilere neden olur. B vitaminine ne kadar ihtiyacınız olduğunu bir doktora giderek öğrenmelisiniz.

B Vitamini Eksikliği En Çok Kimlerde Görülür?

Sizde de B vitamini eksikliği olabilir yazımıza kimlerde görüldüğü ile devam edelim. Midesine kelepçe taktırmış kişilerde, vejeteryan ve çok sıkı diyet uygulayanlarda, midede yapılan bir ameliyatlı kişide, şeker hastalarında, çölyak ve chron hastalarında, alkol tüketenlerde ve 50 yaş üstünde olanlarda.

B Vitamini Eksikliği Tedavisi

B vitamini eksikliği tedavisinde, eksikliğin neden kaynaklandığına bağlı olarak değişiklik gösterebilmektedir. Et yemeyen kişilerde, bitkilerde B vitamini olmadığından takviye olarak B vitamini verilmelidir. Bu durumda beyaz et, kırmızı et, peynir, yumurta tüketmek oldukça faydalı olacaktır. Bu şekilde beslenildiği zaman yaşam kaliteniz artacak ve B vitamini eksikliğini çok fazla yaşamayacaksınız. Sizde de B vitamini eksikliği olabilir yazımızda, umarım faydalı olabilmişizdir.

 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ