Modarazzi | Yaşama Dair Her Şey |

Sınav Öncesi Çocuğunuza Yaklaşım Çok Önemli

Sınav Öncesi Çocuğunuza Yaklaşım Çok Önemli

Sınav dönemlerinde çocukların içinde bulundukları stres ve zorluklar karşısında ailelerin yaklaşımı oldukça önemlidir. Bu zorlu dönemlerde çocukların ailelerine yaşam alanlarında duydukları ihtiyaç artar. Çocuklarınızı dinlemeli, anlamalı ve onları anladığınızı göstermeye önem vermelisiniz.

Sınav Öncesi Çocuğunuza Yaklaşım Çok Önemli

Özellikle de ergenlik dönemini yaşayan çocukların bu dönemin getirdiği zorluklarla karşı karşıya olduklarını bilerek yaklaşımınızı bu bilinçle yapmalısınız. Çocuğunuzla yaşadığınız birçok anlaşmazlıklar olsa da onlarla aranızda telafisi olmayacak sorunlar yaratmamak ve sınav stresini azaltmak adına işlevsel olmayan yaklaşımlarınızı değiştirmeye özen gösterin. Ona sizin için çok değerli olduğunu hissettirin. Sınav öncesi çocuğunuza yaklaşım çok önemli. Bunu sakın aklınızdan çıkarmayın.

Çocuğunuza Değerli Olduğunu Hissettirin

Çocuk anne ve babası için çok değerli olduğunu hissetmelidir. Sınavın sonucu ne şekilde olursa olsun sen değerlisin mesajını ona vermelisiniz. Değerinin sınav sonucuyla ölçülmediğini bilmesi gerekir. Alınacak her sonuç için çocuğunuzla önceden konuşup alternatif fikirleri onunla paylaşın. Sınav geçicidir ama sizin ilişkiniz kalıcıdır.

Zorunluluk Yüklü Cümleler Kullanmayın

Matematiği tam yapmalısın, iki yanlıştan fazla yanlış yapmamalısın, mutlaka iyi bir okulu tutturmalısın gibi zorunluluk yüklü cümleler kullanmayın.

Stresini Artırmayın

Maddi ve manevi olarak siz de kaygı içerisindesiz. Çocuğunuzun geleceği için çok fedekarlıklar yaptınız. Bunlar çok normal fakat bunu ona yansıtırsanız stresi o kadar daha artacaktır.

Çocuğunuza Verdiğiniz Desteği Abartmayın

Sen akıllısın iyi bir puan alacaksın, akıllı olan kazanır, kazanamazsan akıllı olmadığını düşünürüz gibi sözler tehlikeli ve çok yanlıştır. Eleştiriyi de desteği de abartmayın. Onun zekasını kesinlikle sınavla ölçmeyin.

Motivasyonunu Artıracak Aktiviteler Hazırlayın

Çocuğun motivasyonunu ve enerjisini artıracak etkinlikler hazırlayın. Yorulduğu zaman veya bunladığı zaman onunla açık havada gezintiler yapın. Farklı faaliyetlerle onu sınav stresinden uzaklaştırın.

Dersler için Baskı Uygulamayın

Sınvlar yaklaştı diyerek son günlerde onu çalşmak için zorlamayın. Aksine tüm ders yılında ders çalışma zorunluluğu olduğunu anlamasına yardım edin. Ders çalış demek yerine verimli çalışmak için bizden istediğin bir şey var mı?, Yardıma ihtiyacın var mı? gibi yaklaşımlar gösterin. Çalışma süresine kendisinin karar vermesine izin verin.

Beden Dilinizle Sözleriniz Uyumlu Olsun

Çocuğunuz beden dilinizle sözleriniz arasındaki uyuma dikkat eder. Bu uyuma dikkat ediniz. Sınav sonucu önemli değil sen elinden geleni yaptın diyerek yüksek puana ödüllendirmek, düşük puanda ise üzgün bir ifade takınmak ikilemi çocukta önemli bir etki yapar. Davranışlarınızın örtüşmesine dikkat edin.

Konuşmalarınız Yapıcı olsun

Kaygılanmasını artırıcı konuşmalardan kaçının. Sınav öncesi çocuğunuza yaklaşım çok önemli.  Zorlandığı zaman cesaret verici sözler söyleyin, yol gösterici olun, kazanamazsan senden tüm ümidimiz gider gibi konuşmalardan kesinlikle uzak durun.

Çocuğunuzu Başka Birisiyle Kıyaslamayın

Kıyaslama yapmak çocuğun kendine olan güvenini sarsar ve motivasyonunu düşürür.

Sınav Bir Son Değildir

Sınavın bir son olmadığını gelecek için bir araç olduğunu vurgulayın. İstediği gelecek ve meskleği için atılan bir adım olduğunu, önemli olan sınav sonucundan çok elinden geleni yapması olduğunu ona ifade edin.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ