Modarazzi | Yaşama Dair Her Şey |

Saynur Hanım Ve Can Dostları Aksiyon İle Tiny

Saynur Hanım Ve Can Dostları Aksiyon İle Tiny

Bugün sizlerle Can Dostları köşesinde KKTC Lefkoşa / Hamitköy’de ikamet eden Saynur Hanım ve onun kedisi Aksiyon ile Köpeği Tiny’nin hikayesini paylaşacağız. İşte Saynur Hanımın anlatımıyla Aksiyon Ve Tiny.

Saynur Hanım Ve Can Dostları Aksiyon İle Tiny

Saynur Hanım ve Candostu Tiny

Saynur Hanım ve Candostu Tiny

Sizlere kedim Aksiyon ve Köpeğim Tiny’nin hayatıma girişlerini ve onlarla olan birlikteliğimin güzelliğini anlatmak istiyorum. Aksiyon arka komşumuzun kedisi idi. Sahipli bir kedi olmasına rağmen ara sıra bizim bahçeye gelirdi. Ben de her gördüğümde acaba aç mı diyerek onu evde bulunan yiyeceklerle beslemeye çalışırdım. Gelişleri sıklaşınca da bu böyle olmayacak diyerek onun için evde mama bulundurmaya başladım. Komşumuz bir gün mahalleden taşındı. Fakat Aksiyon’u almadılar. O günden bu güne tam 6 yıl geçti ve Aksiyon bizim kedimiz oldu. En başından beri kedimden Aksiyon diye bahsediyorum ya aslında ben onun gerçek adının ne olduğunu bilmiyordum ve bu ismi ona ben koymuştum. Bembeyaz ve çok temizliğine düşkün  bir kedi olmasından olsa gerek ona aksiyon demek geldi içimden. Kediler nerede yemek bulursa orayı benimser ve kendi evi gibi görür. İşte o da sanırım bizi öyle benimsedi. Aksiyon duvar köşelerine ve sütunlara sürtünmeyi ve kokusunu bırakmayı çok sever. Sanırım bu da diğer kedilere burası benim ve bana ait mesajını vermektir. Kedilerle ilgili okuduğum bir yazıdan hatırlıyorum. Yemek konusunda  özel tercihleri var. Et mamayı çok seviyor fakat kraker ve kuru mamayı gerekmedikçe tercih etmiyor. Yine de iştahla yemese bile onları da yemesi gerektiğini bilerek kabını silip süpürüyor. Zaten normal kedi standartlarının biraz üzerinde iri bir yapıya sahip. Ayrıca beni ve kurallarımı çok iyi benimseyip uyguluyor. Ses tonumdan ve bakışlarımdan her şeyi anlıyor ve asla beni üzmüyor.

Saynur Hanım ve Candostu Aksiyon

Saynur Hanım ve Candostu Aksiyon

Ben şu anda tam 56 yaşındayım. Altı yıl öncesine kadar hiçbir evcil hayvan beslemedim ve aşırı titiz olmamla birlikte hijyene çok önem veririm. Fakat bu yapımın asla kedi ve köpek beslememe engel olmayacağını da öğrendim. Aksiyon evin kapıları açık olsa bile asla eve girmez. Kurallarımı bilir. Zaten evimin koca bahçesinde onun her türlü rahat yaşayacağı tüm imkanlar sağlandı. Çocuklarım bu konuda bana bazen takılıyorlar. “ Anne sen bir kediyi bile terbiye ettin” diyerek gülüşürler. Belli dönemlerde erkek olmasından ötürü birkaç gün eve uğramaz ve elbette ki onu merak ederim. Başına bir şey gelmesinden korkar kapıda pencerede onun geleceği anı beklerim. Sonra o bir anda karşıma çıkar. Ben geldim şımarıklığı ile etrafımda dolanır. Aksiyonla yaşantımız böyle sürerken bir gün de hayatımızda bir başka sürprizle karşılaştık.

Bir gün iş dönüşü eve geldiğimde eşim bir misafirimiz olduğunu söyledi. Kim diye sordum bana ön kapıda olduğunu söyledi. Bir de baktım ki sevimli şımarık bir köpek ön kapımızda ve sanki evin bir bireyi gibi bana hoş geldin diyen bakışlarla bakıyor. Daha önce de bahsettiğim gibi hem aşırı titiz olmam hem de daha önce hiç kedi köpek beslemediğimden dolayı hayır kalamaz dedim. Zaten kesin bir ailesi vardır ve ya kaybolmuştur ya da kaçmıştır diye düşündüm. Çünkü eğitimli bir köpek olduğu her halinden belliydi. Aksiyon da hayatımıza bir şekilde bizi tercih ederek girmişti ve onu sevip sahiplenmiştik. Ama bir kedim varken bir de köpeğin sorumluluğunu almak kesinlikle zordu ve ben bunun üstesinden gelemezdim. Karnını doyurduk ve nasıl olsa gider ya da sahipleri onu arar diyerek bahçe kapısını hep açık bıraktık. Fakat günler geçmesine rağmen ne gitti ne de onu arayan birisi çıktı. Ona alışmamaya, bağlanmamaya çalışsak da artık çok geçti. O da tıpkı Aksiyon gibi bizi ailesi olarak seçmişti. Ailem ve arkadaşlarım da onun tatlılığına, sevimliliğine hayran kalmıştı. Ve eşim de ben de onu gerçekten çok sevdik. Bizi terk etmek istemeyerek ailenin bir parçası olmak istedi. Biz de onu asla terk edemezdik. Yaşadığı neydi? Neden gelip bize sığınmıştı? Bunu hiç bilemedik. Tam 7 ay önce temmuz ayı sıcağında kapımıza gelen bir candı.

Can Dostu Tiny

Can Dostu Tiny

Artık bizimleydi. Hemen Veteriner bulup aşılarını ve gerekli kontrollerini yaptırdık. Bahçemizde ona da güzel bir yaşam alanı açtık. Fakat aldığımız kulübeyi hiçbir zaman kabullenmedi. Uyumak için kapı önü paspası ve asmanın altı onun tercih ettiği bölgeler oldu. Bu kışı da uyumak için garajı tercih etti. Her şeyden önemlisi en çok korktuğunuz şey olan kedi ve köpeğin bir arada yaşar mı tereddütünü de onun ılımlı ve sevgi dolu haliyle yendik. Ayrıca Aksiyon ilk zamanlar buna alışmak istemese de bu şekilde yaşaması gerektiği, Tiny ile birlikte bizi paylaşması gerektiğine ona alıştırdık. Aksiyon ve Tiny çok fazla muhabbetli olmasalar bile ikisi de sevildiğini ve özel ilgi gördüklerini bildikleri için gayet uyumlu yaşıyorlar.

Candostlar Saynur Hanım ve Tiny

Candostlar Saynur Hanım ve Tiny

Köpeğimizin adını İstanbul da yaşayan oğlum koydu. Ben ona burnundaki beneklerinden dolayı Benekli adını koymuştum. Daha sonra Fındık mı olsa acaba derken. Oğlum İngilizce de narin kırılgan anlamına gelen Tiny adını koymamızı söyledi. Gerçekten de onun kırılgan ve narin bir yapısı var. Şu anda da Tiny ismini çok benimsedi ve alıştı. Tiny de tıpkı Aksiyon gibi çok disiplinli ve temiz bir hayvan. Asla bahçeye tuvaletini yapmaz. Sabah ve akşam bizimle birlikte yürüyüşe çıkarak ihtiyaçlarını görüyor.

Aksiyon ve Tiny’nin hikayesi böyle. Her ikisi de bizimle birlikte yaşamayı tercih eden can dostları. Sevildiklerini çok iyi biliyorlar ve çok mutlular. Tıpkı eşim, ben ve çocuklarım gibi. İyi ki onlara sahip çıkmışız ve bir yuva vermişiz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ