Modarazzi | Yaşama Dair Her Şey |

Savant Sendromu (Kazayla Gelen Zeka)

Savant Sendromu (Kazayla Gelen Zeka)

Bir gün hiç ummadığınız anda kaza geçirdiniz. Uyandığınızda siz artık bir dehasınız. İnanması zor değil mi? Ama gerçek. Savant Sendomu yani kazayla gelen zeka. Aslında Savant Sendromu bir hastalık. Savantın kelime anlamı bilmektir.

Savant Sendromu (Kazayla Gelen Zeka)

Bu hastalık çoğunlukla otizm hastalarında ve beyin hasarı almış insanlarda ortaya çıkıyor. Savant sendromu yani kazayla gelen zeka, zihinsel ya da gelişimsel yetersizliklerin yanı sıra birçok insanda olmayan zihinsel yetenekleri olan insanlardır. Aslında normal zeka düzeyleri ortalamanın altındadır. Ancak bir veya daha fazla yönde çok fazla bilgi sahibi insanlardır. Bu hastalık doğuştan da gelebilir ya da bebeklik döneminde, çocukluk döneminde ve yetişkinlik döneminde de beynin hasar almasıyla da ortaya çıkabilir.

Çok Yetenekliler

Savant Sendromlu insanlar, matematik veya sanat dallarında üstün yetenekler sergileyebilirler. Fakat bu yeteneklerini çok fazla ortaya koyamadıkları için IQ denilen, otistik veya bir otistiğin davranışlarını sergileyen, genellikle de bir ya da birçok beceri yeteneğini normalin üstünde gösterebilen insanlardır. En yetenekli oldukları alanlar müzik, sanat, heykeltraşlık, boyama, çizim, matematik, takvim hesaplama gibi yeteneklerdir. Birçok insanın yapamadığı şeyleri kafadan hesaplama gibi olağanüstü yeteneklere sahiplerdir. Bu insanlara birkaç örnek vermek gerekirse; Kim Peek. Yağmur Adam filminin ilham kaynağıdır. Bir otizmlidir ve iki sayfayı aynı anda okuyup aklında tutabiliyor. Buğra Çankır, İngiltere Kraliyet Akademisi sınavına girerek tarihin ikinci en yüksek puanını almıştır. Doğadaki sesleri notaya aktarabilen 664 kişinin arasına girmiştir. Bunların içinde J.S.Bach ve Mozart vardır.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ