Modarazzi | Yaşama Dair Her Şey |

Sağlıklı Bir Bebek Doğurmak İçin Hamilelikte Nasıl Beslenmeli

Sağlıklı Bir Bebek Doğurmak İçin Hamilelikte Nasıl Beslenmeli

Sağlıklı Bir Bebek Doğurmak İçin Hamilelikte Nasıl Beslenmeli?

Sağlıklı bir doğum yapmak için hamilelik süresince en fazla 10 kilo alınması gerekiyor. Hamilelik süresince bebeğin ölçümleri ve tetkiklerinin yanı sıra annenin kilo alması da çok önemlidir. Daha sağlıklı bir bebek doğurmak, dengeli ve düzenli beslenmek gerekir.  Fakat bu durum hamilenin iki kişilik yemesi anlamına gelmez. Genellikle annelerin ayda 1 kilo alması, 9 ay 9 kilo en çok 10 kilo ile doğum yapması gerekiyor.

Anne adaylarının fazla kilo alması estetik bir tasa değildir. Önemli olan bu zaman içinde sağlıklı bir bebek doğurmaktır. Fakat bu sınır aşıldığı durumlarda bebek ve anne için problemler yaşanabilir. Mesele, annede hamileliğe bağlı şeker hastalığı, tansiyon rahatsızlığı oluşan hamilelikte toksemiside denilen preaklampsi gibi durumlar özellikle sıkça görünebilir.

Bulantı Ve Kusma Süresinde Nasıl Beslenmeli?

Bazı hamileler ilk 3 ayda hamileliğe bağlı olan bulantı ve kusma olabilir. Bu süre zarfında kilo alması görüne bilir. Hatta bazen kilo bile kaybede bilir. Bu durum bebeği olumsuz etkilemez. Çünkü ilk 3 ayda bebeğin gelişimi için en önemli etken anne ve babadan aldığı genetik özelliklerdir. Bulantı ve kusmaların başladı ilk 3 ayda azar azar ve sık sık beslenmek gerekir. Hamile ailesi tarafından yemek yemesi için gereksiz yere çok zorlanmamalıdır. Canı ne yemek isterse onu yemelidir. Beyaz leblebi, tuzlu kraker, bisküvi, yağsız peynirli tost, dondurma ve zencefil bulantıyı olmasını engeller.

Sağlıklı Bir Bebek İçin Hamilelikte Nasıl Beslenmeli?

Bebeğin,  beyin, kas ve kemik gelişimi için protein içeren besinler yenilmesi gerekir. Örneğin,  et, tavuk, balık, yumurta, peynir, kuru baklagiller. Sağlıklı bir bebek için hamilelikte ve bebeğin kemik ve diş gelişiminin daha iyi olması için kalsiyum, protein, A vitamini içeren süt ve yoğurt özellikle her gün alınması gereken besinlerdir.

Unutmamanız Gereken.

Bebeğin fazla kilolu olması da, doğumda travmaya maruz kalmasına sebep olabilir. Sonuçta sağlıklı bir bebek sağlıklı bir hamilelikle sonuçlanacaktır. İşte hamilelikte annenin doğru beslenmesi kendisi kadar bebeği içinde çok önemlidir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ