Modarazzi | Yaşama Dair Her Şey |

SAĞLIK AÇISINDAN ESTETİK BURUN AMELİYATI

SAĞLIK AÇISINDAN ESTETİK BURUN AMELİYATI

Sağlık açısında estetik burun ameliyatı ile burnunuzda var olan şekil bozuklukları düzeltilebilir, burnunuz küçültülebilir ve büyültülebilir, burun ucunun veya kemerinin şekli de değiştirilebilir, burun deliklerinizin eni daraltılabilir, burnunuzla üst dudağınız arasındaki açı azaltılıp arttırılabilir. Doğumsal ya da yaralanmaların neden olabildiği şekil bozukluklarında ve burundan nefes alıp – verme problemlerinde tedavi edici yöntem rhinoplasty kısacası burun estetiği operasyonudur.

Bu ameliyat burun içinden yapıldığından, ameliyat izi görünmez. Bu ameliyattan önce anesteziye uygunluğu belirlemek için ameliyattan önce belli başlı tahliller yapılmaktadır. Riski bir durum tespit edildiği zaman ise hastaya durum izah edilip, ameliyat iptal edilmektedir. Estetik burun ameliyatı genellikle genel anestezi uygulanarak yapılmaktadır.

Ameliyattan sonra ilk 24 saat süresince yüz şişmiş hissedilir, burun ağrıyabilir veyahut hafif bir baş ağrısı olması olasıdır. Herhangi bir rahatsızlık var ise cerrah tarafından reçeteye yazılan ağrı kesici ilaçlar vasıtasıyla kontrol altına alınır.

Burundan estetik ameliyatı olan kişilerin birçoğu iki gün veya üç gün içerisinde ayağa kalkıp rahatlıkla dolaşırlar ve operasyondan bir hafta sonra da okullarına veya pek fazla yorucu olmayan iş yaşamlarına tekrar dönebilirler. Normal günlük yaşam temposuna tam anlamıyla dönmek ise birkaç haftayı bulur.

Sağlık açısından estetik burun ameliyatı sonrası, yüksek efor gerektiren hareketlerden koşma, yüzme vb. hareketler ve kan basıncını yükseltecek herhangi bir hareketten yaklaşık olarak 8 hafta kaçınılması gerekmektedir. Gözlük kullananlar ise 2 ay boyunca yani burun tamamen iyileşinceye kadar gözlük ayaklarını burun sırtına oturtmamalıdır. Yani kısaca eğer ameliyat olduysanız yaklaşık olarak 8 hafta boyunca burnunuzu darbelerden, ovuşturmaktan ve güneşte yakmaktan kaçınmalısınız.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ