Modarazzi | Yaşama Dair Her Şey |

Saç Dökülmesinin Nedenleri

Saç Dökülmesinin Nedenleri

Saç Dökülmesinin Nedenleri

Öncelikle konumuza saç dökülmesinin ne olduğundan başlayalım. Bayan ve erkek saç dökülmesi, hangi durumlarda, ciddi sorun halini gelmiştir. Her saç teli ortalama 4 – 6 sene içinde uzama dönemine geçer. Fakat sonra o kök durur, üretimini durdurur, yaklaşık 4 ay içerisin de daha dinlenme süresine geçer. Ardından yine uyarılır, yenilenir ve saç üretir.

Saç Dökülmesi Hiçbir Zaman Hastalık Olarak Görülmemelidir.

Saç dökülmesinde zaman için de saçta seyrelmeler başlar. Dökülme ne kadar erken fark edilirse geri de kalan saç o kadar daha çabuk korunur. Erken teşhis her zaman çok önemlidir. Biyopsi ve saç analizi yapılarak. Saç dökülmesinin altında olan birden fazla rahatsızlık çıkabilir. Saç dökülmesi hiçbir zaman hastalık olarak görülmemelidir. Fakat bazı araştırmalarında yapılması gerekiyor. Örneğin: Deri rahatsızlığı, bağışıklık sistemi rahatsızlığı veya erkek tipi olarak bilinen dökülmelerin. Sebebini mutlaka araştırıp bulmak gerekiyor.

Erkeklerde Saç Dökülmesi:

Erkeklerde Saç dökülmesi daha çok hormon sorunlardan kaynaklanıyor. Eğer seyrekliği kısa zamanda fark ettiyseniz. Hemen bir doktora başvurarak tedavi dönemine girmek gerekir. Erken teşhis her zaman önemlidir. Erkeklerde saç dökülmesine neden olan enzimler, normalde 3 veya 4 sene sonra olan saçın yaşam süresini 1 veya 2 senede indiriyor. Bu sebeple yeni saçların çıkma süresi kısalıyor ve onlar da çok sağlıklı olmuyor. Bu zamanın sonunda saç dokusu zaman geçtikçe güçsüzleşiyor ve sonunda ölüyor. Erkeklerde saç dökülmesini engellemek için uygun olan vitaminler kullanarak faydasını görebilirsiniz.

Bayanlarda Saç Dökülmesi:

Bayanlardaki erkek tipi saç dökülmesi daha fazla 18 – 44 yaşları arasında oldukça sık görülüyor. Saç dökülmesi başlatan sebeplerin temelinde özellikle büyük bir stres ya da gerginlik oluyor. İlk belirtileri olan saçların cansızlaşması, incelmesi sonra yavaş yavaş başlayan dökülmeler. Fakat bayanlar da ve erkekler de olduğu gibi tam kellik çok nadir görülür. Bayanlarda Saç dökülmesi deride yağ bezleri olduğu için deride başka hastalıkta olabilir. Böyle bir durumda hemen bir hormon testi yaptırmanız gerekir hem deri başka bir hastalığın olup olmadığı öğrenmiş olursunuz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ