Modarazzi | Yaşama Dair Her Şey |

Rüya Nedir, Neden Rüya Görüyoruz?

Rüya Nedir, Neden Rüya Görüyoruz?

Bazen sabaha kadar rüya gördüğümüzü sanırız. Bazen de hiç görmeyiz. Belki de biz öyle olduğunu düşünürüz. Rüya kısaca, uyku sırasında rem evresinde yaşanan işitsel ve görsel duyguların bütünüdür.

Rüya Nedir, Neden Rüya Görüyoruz?

Kimi zaman hiç olmadık şeyler görürken, kimi zaman da gün içinde yaşadıklarımızın değişik versiyonlarını görürüz. Psikolojik açıdan bakıldığında akıllara ilk gelen isim olan Sigmund Freud’un açıklamasına göre rüyalar, insanların gündüz yapamadıkları şeylerin yapılabilmesine olanak sağladığını yani, saklı tutulan duyguların ortaya çıkmasına yardımcı olduğu görüşündedir. Şimdilerde ise bazı psikologlara göre, nörolojik ve psikolojik açıdan birbiri arasında kurulan köprü vazifesini gördüğü düşüncesini benimserler. Bu konu hakkında sürekli olarak çalışmalar devam etmektedir. Hala ortak bir kanıya varılmış değildir. Gizemi korumaktadır.Rüyalar Hakkında Bilinmeyen Gerçekler

Rüya nedir, neden rüya görüyoruz?

Başlıklı yazımıza devam ederken şimdi de rüyalar hakkında bilinmeyen gerçeklerden bahsetmek istiyorum. Eğer ciddi bir hastalığınız yoksa herkes rüya görür. Sanıldığının aksine kör insanlar da rüya görür. Uyandıktan beş dakika sonra rüyanızın yarsını, on dakika sonra ise hemen hemen hepsini unutursunuz. Rüyalarda sadece aşina olduğunuz yüzleri görürsünüz. Bu ille de tanıdığınız biri olması gerekmez. Televizyonda gördüğünüz herhangi biri de olabilir. Rüyalar siyah beyaz görülürken, renkli televizyonun çıkışıyla beraber rüyalar da renklenmeye başlamıştır. Tabi ki bu bir teori. Rüyalarda daha çok negatif duygular ön plana çıkar. Rüyalar tekrar edebilir. Bu oran kadınlarda daha fazladır. Hayvanlar da rüya görür. Erkekler rüyalarında daha fazla erkek görürken kadınlar, yarı yarıya bir oranda erkek ve kadın görür. Bazı insanlar geleceğe dair rüyalar görür.

 

 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ