Modarazzi | Yaşama Dair Her Şey |

RAHMİ ALINAN KADIN CİNSELLİKTEN SOĞUR MU?

RAHMİ ALINAN KADIN CİNSELLİKTEN SOĞUR MU?

Bazen kadın hastalıkları tedavi aşamasında istenmeyen sonuçlar oluşabiliyor. Bir tanesi de rahmin alınmasıdır. Kadınların böyle bir durumla karşılaşmasında toplumca yanlış bilinen fakat aslında gerçek olmayan önemli bir husus var, o da cinsellikten soğuma dır.

Rahmi alınan kadının sadece doğurganlık özelliği son bulur. Bu da kadınlığın ve cinselliğin bittiği anlamına gelmez. Çeşitli sebeplerden dolayı rahmi alınan kadınlar cinsellik olarak aktif olamayacaklarını düşünürler. Bu tamamen yanlış bir düşüncedir. Peki rahmi alınan kadın cinsellikten soğur mu?

Kadınlar rahimleri alındığı zaman adet görmeden kesilirler. Fakat yumurtalıklar alınmadığı zaman hormonlar çalışmaya devam eder. Bu durumda olan kadınlar yılda bir ultrasonografi ile yumurtalıklarını kontrol ettirmeli, hormon profilini takip etmelidir.  Rahim eğer yumurtalıklarla birlikte alınmışsa kadın menopoza girerek adet görmeden kesilecektir. Bu durumda da yılda bir sefer kontrol yapılmalı vajinada enfeksiyon ya da kuruluk oluşmuş mu kontrol edilmeli, gerekli olduğu takdirde de tedavi edilmelidir. Her iki durumda da kadın cinsel yaşamına devam edebilir. Bunun cinsellikten soğumaya etkisi olmaz.

Cinsellik ve Rahim

Rahim alındıktan sonraki cinsel yaşamın nasıl etkilendiği kadınların çok fazla merak ettiği bir konudur. Yumurtalıklar alınmışsa kadın menopoza girer ve cinsel hayatı bu nasıl etkileyecek diye bir kaygı içine girer. Bazen rahmin alınması vajinanın alınması ile karıştırılabiliyor. Bu nedenle de cinsel yönden tamamen işlevsiz oldukları hissine kapılırlar. Fakat bu birbirinden tamamen farklıdır. Rahim ve vajen daha doğrusu ilişkinin kurulduğu bölge farklıdır. Bu da cinsel ilişkiyi engellemeyecektir. Operasyon ile alınan vajina değil rahimdir. Bu nedenle kadının cinsel hayatı gayet düzenli bir şekilde devam edebilir. Elbette ki yaşanan psikolojik sorunlar ve strese bağlı olarak cinsellik hissinde azalma, ağrı, vajinal kuruluk ve orgazm olamama gibi problemler meydana gelecektir.

Cinsel Uyarılma

Rahmi alınan kadın cinsellikten soğur mu? sorusu için son olarak cinsel uyarılma hakkında şunu söyleyebiliriz, Kadın için cinsel uyarılmanın ilk belirtisi vajinal ıslanma’dır, uyarılma sonrasında 30 saniyede gerçekleşen bir durumdur bu. Islanma olunca kilitoris de sertleşmeye başlar. Memelerde dolgunluk, ateş basma gibi değişimler yaşanır. Solunum artar ve kalp atışları hızlanır. Operasyon geçirip rahmi alınmış kadınlarda uyarılma süresi biraz uzayabilir. Eğer yumurtalıklar da alınmışsa kuruluk sorunu yaşanır. Menopoz tedavisi ve kayganlaştırıcı ile bu sorun ortadan kaldırılır.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ