Modarazzi | Yaşama Dair Her Şey |

RAHİM KANSERİ TANISI NASIL KONULUR?

RAHİM KANSERİ TANISI NASIL KONULUR?

Hiç şikayeti olmayan bayanlarda rahim kanseri için hiç bir tarama testi yoktur. Ama rahim kanseri olan çoğu bayanlarda erken belirtiler vardır. Rahim kanseri olup olmadığını anlamak için birden fazla yöntem kullanılabilir. Rahim kanser tanısı ince bir plastik kateter ile rahmin için de olan küçük bir miktar parçacığın alınarak mikroskopla detaylı incelendiği zaman bu durum da normal olamayan hücreleri kontrol etmenin ilk adımı olacaktır.

RAHİM KANSERİ TANISI NASIL KONULUR?

Vajinada Ultrason: Rahim içinin kalınlığını ve rahmin büyüklüğünü kontrol etmek için ses dalgalarının kullanıldığı bir tetkik.

Histeroskopi: Rahmin içini gözleyen veya cerrahi müdahale etmek için ince, ışıklı bir teleskopun kullanıldığı cerrahi bir işlemdir.

Kürtaj: Rahim ağzının büyütülüp rahim içinden dokuyu nazik bir şekilde kazıyarak veya şırınga yardımı ile çekilen bir işlemdir.

Bayanlar smear testini düzenli olarak 3 senede bir yaptırmalıdır. Ama smear testi her zaman rahim kanseri teşhisi koymaya bilir. Rahim kanseri tanısı nasıl konulur? diye soracak olursak, yalnızca rahim dokusunun incelenmesi ile teşhis edilebilir. Smear testi tam olarak rahim ağzı kanseri olup olmadığını öğrenmek için yapılır.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ