Modarazzi | Yaşama Dair Her Şey |

PEK FAZLA BİLİNMESE DE BACAK BACAK ÜSTÜNE ATMANIN BÜYÜK ZARARLARI

PEK FAZLA BİLİNMESE DE BACAK BACAK ÜSTÜNE ATMANIN BÜYÜK ZARARLARI

Hanımlar, beyler; Zarif görüneceğim derken sakın sağlığınızdan olmayın. Hepimizin gün boyunca otururken ihtiyaç duyduğumuz ve rahat olduğumuz bir pozisyon olsa da bacak bacak üstüne atmanın zararları oldukça olumsuz sonuçlar doğurabiliyor. Genelde beylerde bu bir stil göstergesidir. Tabii bazen bacaklar arasında bir boşluk oluşunca bu bey efendilikten ziyade külhan beyliğine dönüşebiliyor.

Kadınlar da her zaman bir zarafet ve stil göstergesidir. Tabii Türk örf ve adetlerinde nedense büyüklerin karşısında bu şekilde oturmak saygısızlık olarak nitelendirilmektedir. Aslında bu yaklaşım yanlış olsa da sağlık açısından düşündüğümüzde bu oturma şekli pek de doğru olmayabiliyor. Çünkü bacak bacak üstüne atmanın büyük zararları birçok açıdan kanıtlanmış durumdadır. İşte bunlara birkaç örnek;

PEK FAZLA BİLİNMESE DE BACAK BACAK ÜSTÜNE ATMANIN BÜYÜK ZARARLARIÇok uzun süre belli zaman dilimlerinde aynı hareketi yaptığınız zaman da felce yakalanma riskinizi çoğaltırsınız. Yapılan birçok araştırmalara göre bu felce yüksek oranda sebep olan bacak bacak üstüne atarak oturmaktır.

Uzun zaman önce yaklaşık 2010 yılında yapılan bir tıp araştırmasında, uzun süre bacak bacak üstüne atmış şekilde oturmak kan basıncınızı yükseltiyor. Oturduğunuz şekilde bacaklarınızın birbirini kavrayarak sıkıştırması, o bölgedeki kanın göğse yönlenmesine sebep olmakta, aynı miktardaki kanın dolaşacak alanı azalıyor ve azaldığı için de basıncı artıyor.

Bacak bacak üstüne atmanın zararları görüldüğü gibi birçok sağlık sorununu beraberinde getiriyor. Bu pozisyonu çok sık başvurduğunuz bir duruş haline haline getirdiğiniz zaman leğen kemiği ve bu bölgedeki kaslarınızı riske atmış olursunuz. Çünkü bu duruş iç kalçadaki kaslarınızı kısaltır ve dış kalça kaslarını uzatır.

Bacak bacak üstüne atmak, varisli damarların ortaya çıkmasının da sebeplerindendir. Aslında varisli damarın en büyük sebebi genlerde bulunması. Fakat genlerinizde öyle bir durum yoksa bu riske oldukça uzaksınız.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ