Modarazzi | Yaşama Dair Her Şey |

Mutfak Temizliğini Kolaylaştıran Püf Noktalar

Mutfak Temizliğini Kolaylaştıran Püf Noktalar

Mutfak temizliği evin diğer bölümlerine göre daha yorucu olsa da pratik ve hızlı bir şekilde, daha az yorularak temizlemek elbette ki mümkündür.

Mutfak Temizliğini Kolaylaştıran Püf Noktalar

Mutfak Temizlerken İlk Adım

Mutfak Temizlerken İlk Adım

Mutfak Temizlerken İlk Adım

Yapmanız gereken ilk adım buzdolabı temizliği olmalıdır. Temizliğe bu şekilde başlamakta yarar vardır. Buzdolabındaki besinleri sağlıklı muhafaza etmek ve bakteri oluşmasını önlemek için buzdolabının içini temiz tutmaya özen gösterin. Termostatı çıkartıp buzdolabını kapatın. Sonra buzdolabındaki tüm besinleri dışarı çıkartarak sünger ile içerisini temizleyin. Bu işlem bittikten sonra kuru bir havlu ile kurulayın. Bu temizliği 2 haftada bir yapmanız gerekmektedir. Ayrıca temizlik için sirkeli su da kullanabilirsiniz. Bu şekilde lekelenmeyi önleyebilirsiniz. Diğer tüm elektrikli ev aletlerini de temizlerken fişlerini çekmeyi sakın unutmayınız. Fırın ve mikrodalga gibi sürekli kullandığınız mutfak beyaz eşyalarınızı sirkeli su ile temizlemek sağlığınız açısından da son derece önemlidir. Fırın tepsisini tuz ile ovalayarak yağlı kısımlardan çok rahat kurtulabilirsiniz.

Mutfağınızı Temizlerken Doğal Ürünleri Tercih Edin

Doğal Temizlik Ürünleri

Doğal Temizlik Ürünleri

Mutfağın lavabosunu temizlerken yağ ve kireç kalıntısı için doğal ürünler arasında sirkeli su kullanabilirsiniz. Renkli olan lavaboların iç kısmı için karbonat ve limon kullanınız. Tezgahınızın yüzeyini nemli bir bez ile temizlemek yeterlidir. Yüzeyde çizikler varsa ve içlerinde kirler oluşmuşsa bir çatalın ucuna nemli bez takarak temizleyebilirsiniz.

Bulaşık süngerinizi haftada bir mutlaka değiştirin. Mutfak süngeri sürekli nemli kaldığı için bakteri üretimine çok elverişlidir.

Mutfak Dolaplarının Temizliği

Mutfak Dolabı Temizliği

Mutfak Dolabı Temizliği

Mutfak dolabı temizlik yapılması gereken en önemli bölgelerden biridir, sıra mutfak dolaplarına geldi. Dolapları önce tamamen boşaltın. Dolaplarda leke oluşumunu engellemek için krem ve toz temizleyiciden uzak durunuz. Çelik yüzeyler için özel parlatıcılı ürünler kullanınız. Bu parlak ve temiz bir görüntü verecektir. Çelik yüzeyleri limon posası kullanarak da parlata bilirsiniz. Tabaklarınızı iyice kurulamadan dolaba yerleştirmeyiniz. Islak konan tabaklardan süzülen su ahşap tabanda kabarma ve hasar yaratır.

Mutfak Temizliğinde Sirkeli Su Kullanın

Mutfak Temizliğinde Sirkeli Su

Mutfak Temizliğinde Sirkeli Su

Mutfak temizliği esnasında sirkeli suyu mutlaka kullanınız. Çaydanlık diplerindeki kireçlenmeyi, bulaşıkta ki leke kalıntısını yok eder. Ayrıca sirkeli su bakteri oluşumunu da engeller.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ