Modarazzi | Yaşama Dair Her Şey |

Muhteşem Dolmabahçe Sarayı

Muhteşem Dolmabahçe Sarayı

Saray 1856 yılında Sultan Abdülmecit tarafından yaptırıldı. Muhteşem Dolmabahçe sarayı oldukça görkemli bir saray olup Mimar Garabet ve Nikoğos tarafından tasarlanıp yapılmıştır. Osmanlı İmparatorluğu’nun zor günlerinde yapılmış olmasına rağmen bu kadar görkeme sahip oluşu gezi severler tarafından oldukça dikkat çekmektedir.

Muhteşem Dolmabahçe Sarayı

Özellikle Türkiye’ye tatil amaçlı gelen insanlar Dolmabahçe Sarayı gezisi sayesinde,  yüzlerce yıl Osmanlı’nın izlerini rahatlı yakından görebilirler. Saray batı izlerini ve geleneksellik izlerini taşımaktadır. Yabancı bankalardan alınmış olan borçlarla yaptırılan saray sadece rehberli turlarla gezilebilmektedir.

Muhteşem İstanbul Dolmabahçe Sarayı gereken toplantılara Topkapı Sarayı’nın yetersiz kalması üzerine yaptırılmış olup haremlik ve selamlık bölümlerinden oluşur. Haremlik bölümünde padişah ve ailesinin özel yaşam alanları, selamlık bölümünde de merasim salonu ile resmi odalar bulunmaktadır. Sarayda mutlaka görülmesi gereken bölüm ve eserler dışında Kristal Merdiven, sadece sultan ve vezirlerin kullandığı Bab-ı Hümayun kapısı, 16. YY tarihli bahçedeki Kuğulu Havuz, 2500 kişi kapasiteli Merasim Salonu, 10 Kasım 1938 yılında Atatürk’ün hayata gözlerini kapadığı Atatürk’ün yatak odası ve mermer ile gümüş işlemeli Padişah Hamamı gelir.

Muhteşem Dolmabahçe Sarayı

Muhteşem Dolmabahçe Sarayı

İstanbul’da seyahat amaçlı gezilmesi gereken yerlerin başında gelen Muhteşem Dolmabahçe Sarayı 285 oda ve 43 salondan oluşmaktadır. Beşiktaş’ta denize sıfır konumda yer alan Dolmabahçe Sarayı gece olunca da da ışıklandırmalar ile oldukça görkemli bir görüntü içerisindedir. Bu görüntüye mutlaka tanıklık etmelisiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ