Modarazzi | Yaşama Dair Her Şey |

Migren Hastalığı Hakkında Önemli Bilgiler

Migren Hastalığı Hakkında Önemli Bilgiler

Eğer migren hastasıysanız ve her ayın 10 günü ağrı kesici kullanıyorsanız her gün veya gün aşırı baş ağrısı çekersiniz.

Migren Hastalığı Hakkında Önemli Bilgiler

Her gün ilaç kullanmanız da sürekli baş ağrısı çekmenize nedendir. Her gün ilaç kullanmazsanız zamanla bu ağrılar azalır ve yok olur. Bunu sağlamak için iki ay boyunca ilaç almamayı deneyiniz. Bunu yapmazsanız ağrılarınız sağlık bakımından tamamen kronikleşir.

Migren hastalığı tekrarlanan baş ağrısı ataklarından oluşan nörolojik bir rahatsızlıktır. Genetik rolü de vardır ama bu her zaman için geçerli değildir. Yani anne ve babada bu hastalığın olması sizin migren hastalığı ile uğraşmanıza sebep değildir.

Migren atakları anında beyin zarı ile beyin zarı damarlarında bir tür iltihaplanma oluşmaktadır. Migren hastalığı anında beyinde aşırı bir duyarlılık oluşur. Ağrı eğer başın sağ veya sol tarafında ise ve tek taraflı ise, şiddetli ise, zonklama ile oluyorsa, ışıktan rahatsızlık, bulantı ve başı hareket ettirdiğinizde ağrı artıyorsa migren hastalığı tanımına uygunsunuz demektir. Bunların birkaçının da olması yine migren tanısına uygundur. Ataklar bir anda ortaya çıkar ve 4/72 saat sürer.

Migren hastalığı hakkında önemli bilgiler arasında en önemlisi ise, kadınların % 60’ında adet dönemlerinde baş ağrısı olarak görülür. Sadece adet döneminde ortaya çıkan migren hastalığı bile vardır. Migren hastası kadınlar hamilelik dönemlerinin ikinci ve üçüncü aylık dönemlerinde iyileşme yaşarlar. % 15 oranında da tam aksine migren hastalığı artış gösterebilir. Hamilelik bitince ve adet dönemi başlayınca migren ağrıları tekrar başlar.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ