Modarazzi | Yaşama Dair Her Şey |

Mevsim Geçişleri İnsanları Nasıl Etkiler?

Mevsim Geçişleri İnsanları Nasıl Etkiler?

Mevsim geçişlerinde birçok insan hem ruhsal olarak hem de fiziksel olarak etkilenebilir. Özellikle kronik hastalıkları olanlar, yaşlılar ve çocuklar, tiroid hastaları ve fazla kilolu insanlar fazla etkilenirler. İnsanlar ısı farklılığından çok etkilenirler.

Mevsim Geçişleri İnsanları Nasıl Etkiler?

Meydana gelen ani ısı değişimleri, vücudu hazırlıksız yakalayabilir. Vücudun savunması düşebilir ve strese girebilir. Mevsim dönümlerinde bu tarz şeyler çok sık görülür. Özellikle de kıştan çıkıp ilkbahara girerken grip salgınları çok görülür. Bu durumdan sağlıklı kişiler de etkilendiği kadar kronik bir hastalığı olanlar daha fazla etkilenirler. Bu insanların hassasiyeti daha fazladır. O nedenle düzenli olarak doktor kontrolünden geçmeleri gerekir. Böbrek, tansiyon ve kalp hastaları bol su tüketmeli, ilaçlarını düzenli almaları ve kontrole gitmeleri gerekir. Isının artmasından kaynaklı olarak terleme artacağından potasyum ve sodyum azalır. Bu da kronik hastalarda uyuşmaya neden olabilir.

Psikoloji Bozulabilir

Bir insan vücudunun ısı değerleri 37,5’tir. Ani sıcaklık değişimlerinde bu sıcaklık azalır veya çoğalır. Beyinde bulunan ısı düzenleyici sistem ısıyı ayarlamakta zorlanabilir. Herkesin sıcaklık kavramı farklı olduğundan hem fiziksel hem de psikolojik olarak etkilenilir. Bunun sonucu depresyon, yorgunluk, uykusuzluk ve halsizlik ortaya çıkabilir. Özellikle stresli bir yapıya sahipseniz, sizi daha fazla etkileyebilir. Daha sinirli, kaygılı ve heyecanlı olabilirsiniz.

Vücut Daha Hassas Olur

Sıcaklık arttığında deri, akciğer ve böbrekler tepki vermeye başlar. Daha fazla terleyerek vücut denge sağlamaya çalışır. Böbrekler su miktarını korumak için suyu vücutta tutar. Akciğerler de bu suyu ter yoluyla atmaya çalışır. Böylece organlar tepki göstermeye başlar. Tiroid hastaları ve fazla kilolu insanlarda mevsim geçişleri daha belirgindir. İştahın artması sonucu kilolu insanların dikkatli olması gerekir. Stres ve gerginliğin artmasıyla da tiroid bezinin çalışma düzeni değişir. Dikkatli olunmasında fayda vardır.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ