Modarazzi | Yaşama Dair Her Şey |

Merak Edilen En Güzel Tespih Özellikleri

Merak Edilen En Güzel Tespih Özellikleri

Tespih yapımında çok yaygın olarak kullanılan malzemelerden biri de ağaçlardır. Dünyanın çeşitli yerlerinde yetişen Tespih çeşitleri kimi zaman nadir bulunan kimi zaman yaygın bulunan ağaçlardan elde edilen malzemeden yapılan ahşap tespihler özel kabul edilip özenle saklanır ve kullanılır.

Merak Edilen En Güzel Tespih Özellikleri

Kimi ağaçların kokusu, yapısı ve dokusu kimilerinin ise çeşitli şifalı özellikleri için kullanılır.. Bunun yanında malzemenin ağaçtan olması bazı insanları rahatlatıcı ve huzur verici etkisine sahiptir. Tespihler adeta stres atıcı bir ilaç gibi bazı topluluklarda sürekli kullanılarak fazla talep gören bir aksesuardır. Tespih modelleri için kullanılan ağaç epey fazladır. Bunlar; azobe tespih, abanoz tespih, ceviz tespih, elma ağacı tespih, gül ağacı tespih, palmiye tespih, sandal ağacı tespih, zeytin ağacı tespih olarak çeşitleri vardır. Bir kısmının özelliklerinden bahsedelim.

Abanoz Tespih Özellikleri

Abanoz Tespih Özellikleri

Abanoz Tespih Özellikleri

Çok geniş gövdesi olan bir ağaçtır. Rengi siyah olması ile tanınan bu ağaçtan yapılan tespihler genel yapı olarak koyu siyahımsı renklerin kombinasyonlarından oluşmaktadır. Eski tarihlerden itibaren çok değerli sayılmış ve önem görmüştür. Rengi, dayanıklılığı ve iyi cila tutma özelliklerinden dolayı orijinal tespih yapımında çokça kullanılmaktadır. Vatanı Japonya, Asya, Malezya, Afrika, Sri Lanka, Amerika, Doğu-Batı Hint Adalarıdır.

Ceviz Tespih Özellikleri

Ceviz Tespih Özellikleri

Ceviz Tespih Özellikleri

Uzun ömürlü, kalın gövdesi ve değerli meyvesi ile önemli bir ağaç türüdür. Elbette bunlardan yapılan tespih modelleri önemli bir yere sahiptir. Toplumlarda sıkça kullanılan ve rağbet gören bu ceviz tespihler kahve tonlarındadır. Kahve tonuna sahip ve dayanıklı cila tutan bir yapısı vardır. Ancak sert ve kalın oluşu işçiliği zorlaştırır. Bu nedenle zor işçiliği vardır ceviz tespihin. Ülkemizde çokça bulunmakla beraber Doğu Amerika, New Jersey, Florida, Kuzey Oklahoma, Kansas ve Güney Dakota gibi ülkelerde görülmektedir.

Elma Tespih Özellikleri

Elma Tespih Özellikleri

Elma Tespih Özellikleri

Elma ağaçlarının boyları 7-8 metreyi bulabilmekte uzun bir ağaç türüdür. Kısa bodurları da vardır ancak tespih yapımı bu uzun boylu elma ağaçlarında yapılır. Silindirik çok güzel gövdeleri vardır. Diğer meyve türlerinden ayrılan özelliklerinin başında, kabuğun rengi gelir. Tespih yapımında gövdesi ve dalları kullanılmaktadır. Elmanın bulunduğu ülkeler başlıca ülkemiz olmak üzere Güney Kafkaslar, Rusya’nın güneybatısında kalan bölgeler ve Orta Asya’da çokça bulunmaktadır.

Tespih Modelleri hakkında merak edilen en büyük sorulardan biri ise tespih mi? tesbih mi? bu sorunun cevabını Türk Dil Kurumu web sayfasında araştırdık ve çıkan sonucu sizlere sunuyoruz. Doğru cevap Tespih olarak resmi kayıtlara yerini almıştır.

Buradan bakabilirsiniz: http://www.tdk.gov.tr/index.php?option=com_yanlis&view=yanlis&kelimez=452

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ