Modarazzi | Yaşama Dair Her Şey |

MERAK EDENLER İÇİN PİZZA’NIN ORTAYA ÇIKIŞI VE PİZZA’NIN TARİHİ

MERAK EDENLER İÇİN PİZZA’NIN ORTAYA ÇIKIŞI VE PİZZA’NIN TARİHİ

Pizza kolay ve hızlı bir yemek olarak bilinir. Peynirli, domatesli, sebzeli, tavuklu, sucuklu ve daha birçok çeşidiyle acaba Pizza’nın ortaya çıkışı nasıl olmuştur, Pizza’nın tarihi hangi dönemlere dayanıyor? Tüm soruları sizler için araştırdık. Şu anda severek yediğimiz ve bir telefonla ayağımıza gelen pizza bir zamanlar çok basit gerçeklerle hayat bulmuş. İtalya’da hamur üzerine peynir ve domates koyarak yapılan pizza yüzyıllarca yoksul yemeği olmuş. Amaç haz almak değil karın doyurmak imiş.

MERAK EDENLER İÇİN PİZZA’NIN ORTAYA ÇIKIŞI VE PİZZA’NIN TARİHİ

Pizza kelimesine 10. yüzyıldan kalma bir Latin yazısında rastlanmıştır. Bu da şu demek pizza güncel yaşamda ortaya çıkan bir lezzet değil. İtalya’nın başvurusu üzerine 2009 yılında pizza Avrupa Birliği tarafından geleneksel bir yemek olarak marka olur. Merak edenler için Pizza’nın ortaya çıkışı ardından daha sonra Amerika ile anılmaya başlar. Nedeni ise, işçi göçü ile beraber pizza kültürünün Amerika’ya gitmesi, hızlı ve dilim olarak satılmasıdır. Pizza Amerika’da çok popüler olur ve ekim ayında farklı çeşitlerde pizza ile “pizza Ayı” kutlanır.

Pizzanın ana vatanı ve pizzanın doğuşu İtalya’nın Napoli şehridir. En temel ve bilinen hali mayalı ince hamurun üzerine konan mozzarella peyniri ve domates sosudur. Pizza ilginç tarihi bir olay ile renklenir. Kraliçe Margherita bir gün aşçıdan pizza ister. Fakat ahçılar pizza yapmayı bilmez çünkü pizza yoksul yemeğidir. Hemen sarayın yanındaki Espesito’ya sipariş verirler. İtalyan bayrağındaki renkler yeşil, kırmızı ve beyaz pizzanın üzerindeki domates, fesleğen mozzarella renkleridir. Kraliçe pizzanın adını sorar ve aşçı heyecanla Kraliçe’nin adını söyler. Pizza Margherita böyle doğar. Günümüzde gerek evlere pizza servisi, gerekse iş yerlerine pizza servisi birçok pizza yapan işletmeler tarafından hızlı servis metodu ile kapıya kadar ulaştırılmaktadır.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ