Modarazzi | Yaşama Dair Her Şey |

Lefkoşa’dan Zehra Hanım Ve Can Dostları

Lefkoşa’dan Zehra Hanım Ve Can Dostları

Zehra hanım 82 yaşında. 1935 te doğmuş ve tüm yaşamı boyunca hep kedilere büyük sevgi duymuş. Çocuk yaşlardan beri kedilere olan sevgisini şu anda da devam ettiriyor. Onun bu sevgisini ve can dostlarıyla olan hikayesini onun anlatımıyla size aktarıyorum.

Lefkoşa’dan Zehra Hanım Ve Can Dostları

Lefkoşa’dan Zehra Hanım Ve Can Dostları

Lefkoşa’dan Zehra Hanım Ve Can Dostları

Çocukluk yıllarım köyde geçti. Evlenip şehre taşınıncaya kadar köy hayatında büyüdüm. Kedilere olan sevgim çocuk yaşlarda başladı. O zamanlar imkanlar ve olanaklar şimdiki gibi değildi. Bahçemizdeki köpeğimiz ve kedilerimiz bizim hayatımızın bir parçası gibiydi. Öyle kedi köpek için veterinermiş, hazır gıdaymış, aşıymış bilmezdik. Masamızdaki yemek neyse kedimiz köpeğimiz de suyundan, kemiğinden, artandan karnını doyururdu.

Zehra Hanımın Can Dostları

Zehra Hanımın Can Dostları

Şehir hayatına başladığım zaman uzun yıllar çok sevdiğim kedilerden uzak kalmıştım. Yaşadığımız ortam, çocukların sorumluluğu, iş derken sadece bahçemize ara sıra gelen sokak kedilerinin karnını doyurabiliyordum. Yıllar geçip çocuklar büyüyüp evden çıkınca, bir de eşimi kaybettikten sonra yalnız yaşamaya başladım. Yine de sağolsunlar her gün gidip gelirler, ilgilenirler ama sonuçta hepsi evine gidince yalnız kalıyorum.

Ben hiçbir yere gidip de kedi almadım. Zaten bahçeye gelen kedileri elimden geldiğince besliyordum. İlk zamanlar üç tane kedi vardı hergün gelen. Alışmışlardı bana ve onları besleme saatlerime. Dakika kaçırmazlardı. Zamanla onlara alıştım. Bihter koydun birinin adını, diğerine Behlül, bir diğeri de Beşir’di. Bir tane de ara sıra gelen kocaman bir erkek kedi vardı. Onun da adını Adnan koydum. Çocuklar ve torunlar çok gülmüştü bu halime ama zamanla alıştılar. İsimlerden de anlayacağınız gibi kedilerimin isimleri ‘Aşk- Memnu’ dizisinden idi. O aralar çok meşhurdu bu dizi ve herkes gibi ben de izliyordum. Nereden estiyse işte kedilere onların adını verdim maalesef Bihter dışında diğerlerini kaybettim. Adnan ve Beşir hastalanıp öldüler, Behlül de kayboldu ve bir daha gelmedi. Sokaktan geçen arabalar mı çarptı bilmiyorum ama bir kayboldu bir daha da gelmedi.

Bihter kızım geçen zaman içerisinde aralıklarla anne oldu. İlk doğumu ve bebekleri çok güzeldi. Torunum onlara yabancı isimler koymuştu. Ben şimdi o isimleri tam hatırlayamam. Sanırım birinin  adı Kalisi, biri de Sörsi idi. Sonra Sana ve Luna doğdu. Maalesef hepside zaman içinde gittiler. Kimisi gitti gelmedi kimisi de arabaların altında kaldı. Bahçede kalsalar birşey gelmez başlarına da durmazlar işte yola çıkarlar.

Zehra Hanım Ve Kedileri

Zehra Hanım Ve Kedileri

Şu anda Bihter ve onun torunu Oğluş, bir de Bihter kızımın 4 çocuğu benimle birlikte. Üçü kız bir tanesi erkek. Kızlar Minnak, Sürmeli, Pamuk. Erkek olanın adı da Sarman. Sabah kalktığımda ilk işim onların karnını doyurmak. Bazen hava soğuk olduğunda ya da uyku bastırdığında kalkmaya zorlanıyorum. Bazen de yaşlılık işte hastalık ağrı sızı oluyor haliyle. Ama evlatcıklar bekler diye kalkarım yataktan. Allah insana güç veriyor işte her şey için. Kapıda bir bekleyişleri var ki sabahları. Kapıyı açıp da yemeklerini önlerine koydummu dünyalar benim oluyor. Yoksa ne yerler nereye giderler gariplerim alışmışlar bana. Ben de onlara. Evlatlarım ve torunlarım her gün gelir gider ihmal etmezler beni ama bunlar hep benimle. Çok şükür hükümetten her ay emekli maaşımı alırım. Kendime de yeter, onlara da. Haftada birkaç kez kızımla markete gidiyorum. Evin ihtiyaçlarını alırken onların da mamalarını alıyorum. Kibardırlar da eskiden kedi köpeklerin önüne ne koyarsan yerlerdi. Bunlar mamanın markasını değiştirsem yemezler yüzüme bakarlar. Onlar da insanlar gibi işte hazır yemek seviyorlar. Haftada bir de ciğer yaparım. Bak ona hiç hayır demezler. Buzdolabında ciğerin olduğunu hissettikleri zaman dolabın önünden kaçmazlar. Elim ayağım tuttuğu sürece, Allah kimseye muhtaç etmediği sürece evlatcıklarımla beraberim inşallah.

Lefkoşa Bahçe Kedileri

Lefkoşa Bahçe Kedileri

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ