Modarazzi | Yaşama Dair Her Şey |

Kürk Mantolu Madonna (Sabahattin Ali)

Kürk Mantolu Madonna (Sabahattin Ali)

Şimdilerde satış rekorları kıran bu kitap ve dolayısıyla Sabahattin Ali, kendi döneminde hiç de hak ettiğini alamamış bir yazardır.

Kürk Mantolu Madonna (Sabahattin Ali)

Sabahattin Ali, 25 Şubat 1907 yılında Edirne vilayatinde bulunan Gümülcine Sancağına bağlı olan Eğridere’de doğmuştur. Babası asker olduğundan pek yerde okula gitmiştir. Maddi zorluklarla geçen bir öğrencilik hayatı olmasına rağmen İstanbul Öğretmen Okulunu bitirmiştir. Milli Eğitim’in açtığı sınava girerek kazanmış ve 2 yıl Almanya’da okumuştur. Döndükten sonra Almanca öğretmenliği yapmıştır. Bir şiiri nedeniyle 1 yıl hapiste yatmış 1933’te çıkan afla beraber çıkmıştır. Birçok şiir, roman, deneme ve mizah yazıları yazmıştır. Dergilerde çıkan yazıları nedeniyle 3 ay hapis cezası almış ve yatmıştır. Yine bir başka nedenden dolayı 3 ay daha hapis yatmış ve çıktıktan sonra sıkıntılar peşini bırakmamıştır. Yurt dışına gitmek istemiş fakat yasal olarak gidememiştir. Yasadışı yollara başvurmuş ve Ali Ertekin adlı kimseyle anlaşmıştır. Bulgaristan sınırında Ali Ertekin tarafından 2 Nisan 1948 tarihinde öldürülmüştür. Ali Ertekin 4 yıl ceza almış fakat birkaç haftanın ardından çıkan afla beraber hapisten çıkmıştır.

Kürk Mantolu Madonna

Okullarda ders olarak okutulan, hala en çok satanlar arasında olan kitap klasikler arasında yerini almıştır. Romanda gördüğü bir otoportredeki kadına aşık olan Raif efendi, taployu görmek için hemen hemen her gün tabloyu görmeye gider. Bir taployla başlayan aşkın hikayesini anlatan roman büyük ilgi ile hala okunmaktadır.

Sabahattin Ali Şiirleri

Sabahattin Ali’nin birçok şiri bestelenerek çaşitli sanatçılar tarafından okunmuştur.

Bunlar; Leylim Ley, Zülfü Livaneli tarafından

Aldırma Gönül, Edip Akbayram ve Kerem Güney tarafından

Geçmiyor Günler, Ahmet Kaya

Göklerde Kartal Gibiydim, Ahmet Kaya

Çocuklar Gibi, Sezen Aksu

Kız Kaçıran, Ahmet Kaya

Kara Yazı, Ahmet Kaya

Dağlardır Dağlar, Sezen Aksu

Melankoli, Nükhet Duru

Ben Yine Sana Vurgun, Nükhet Duru

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ