Modarazzi | Yaşama Dair Her Şey |

Küpe Nedir? Erkeklerde Küpe Takmanın Anlamı

Küpe Nedir? Erkeklerde Küpe Takmanın Anlamı

Kadınların süs olarak kullandıkları bir aksesuardır. Fakat bunun ötesinde bir durum var. Eskiden beri erkekler de küpe takıyorlar. Küpe takmanın bir anlamı var mı? Erkekler küpe takmaya neden başlamışlardır?

Küpe Nedir? Erkeklerde Küpe Takmanın Anlamı

Aslında küpenin tarihine bakıldığında kadınların değil erkeklerin takısı ortaya çıkıyor. Fakat takılma amacı süs amaçlı değildi. Bazı sembolları simgeliyordu. İlk defa Mısırlılar tarafından kullanılmıştır. Daha sonra bir çok kültürde kullanılmaya başlanmıştır. Erkeklerin belli amaçlarla küpe takmaları Asyalılar ve Babilliler tarafından ortaya çıkmıştır. Küpe o dönemlerde belli bir rütbenin göstergesi olarak kullanılmaya başlanmıştır. İlk çıkışları oldukça gösterişli ve büyük takılardır. Yunanlılar ise çıngıraklı küpeler kullanmışlardır. Romalılar ise hem büyük hem de gösterişli taşlarla işlenmiş küpeler takmışlardır.

Türk Kültüründe Küpe Kullanımı

Eski Türklerde kullanılmadığı düşünülse de Türklerde de çok fazla kullanılmıştır. Moğollarla beraber birçok Türk Beylikleri de küpe takmışlardır. Bunlar da yine rütbelerini belli etmek için takmışlardır. Şimdi ki askeri rütbeler, o zamanlarda küpelerle belirtiliyordu. Osmalılarda bazı padişahlar küpeleriyle tanınmışlardır. Küpe nedir? Erkeklerde küpe takmanın anlamı yazımıza devam ederken küpenin denizciler tarafından kullanıldığını eklemek gerekir. Denizcilerin takma amacı ise okyanus ötesine gittiklerini belirtmektir. Bir de sık sık saldırıya uğrayan denizciler, öldükleri zaman karaya vurduklarında, cenaze masraflarının çıkarılması amacıyla takmışlardır. Orta çağda çok fazla kullanılmamakla beraber Rönesansın gelmesiyle beraber popülerliğini tekrar kazanmaya başlamıştır. Fakat rönesans döneminde popülerliğini tekrar kazanmıştır. Hatta kadınlar da kullanmaya başlamışlardır. Fakat şimdilerde sadece aksesuar amaçlı kullanılmaktadır.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ