Modarazzi | Yaşama Dair Her Şey |

Küfür Etme Hastalığı Yani Koprolali Nedir?

Küfür Etme Hastalığı Yani Koprolali Nedir?

Koprolali, kişinin istemediği halde küfürlü, saldırgan ve müstehcen şekilde sözler söylemesine denir.

Küfür Etme Hastalığı Yani Koprolali Nedir?

Koprolali, kişinin istemediği halde küfürlü, saldırgan ve müstehcen şekilde sözler söylemesine denir. Genellikle cinsel küfürle ve ırkçı söylemler şeklinde olur. Aslında insanları aşağılamaktan ve onlara küfür etmekten daha farklıdır. Çünkü yapılan bu eylem istemsiz bir şekilde yapılmaktadır. İnsanları oldukça rahatsız eden bir durumdur.

Peki Nedenleri Nelerdir?

Aslında Tourette Sendromu belirtilerindendir. Fakat bu sendromu yaşayanların yalnızca %10 – %20 oranında olanlar bu tavırları sergiler. Nörolojik olarak yaşanan anormal durumlar, Tourette Sendromu yaşayanlarda bu tarz davranışlar ortaya çıkar. Bu durumun ortaya çıkmasını sağlayan ise norepinefrin, serotonin ve dopamin seviyeleridir. Tourette Sendromu yaşayan kişiler bu tiklerini başkalrının görmesinden hoşlanmazlar ve kaygılanırlar. Bu hastalık kişiyi daha da kötüye götürebilir ve sosyal yaşantısından uzaklaştırabilir.

Peki Tedavisi Var mı?

Ses tellerine yakın bir yere botulinum toksini verilir ve bu şekilde sözsel tikleri bulunan çoğu kişiye de yardımcı olan bir tedavidir. Fakat bu tedavi şekli biraz risklidir ve en son yötem olarak görülür. Riskleri olduğu için öncelikle dopamin bloklayıcı ve terapiler ile tedavi edilmeye çalışılır. Eğer sonuç vermezse botulinum enjekte edilmektedir. Genellikle genç yetişkinlerde ve ergenlerde görülür. Bu tikler toplumda % 10 oranında görülmektedir. Fazla yaygın bir hastalık değildir.

Koprolali, çok karışık ses tikiyle tanımlanan ve sosyal olarak oldukça rahatsızlık veren bir rahatsızlıktır. Bu rahatsızlığın en kötü yanı konuşmanın ve iletişimin bozulmasıdır. Bu rahatsızlığa sahip kişiler sinirlendikleri için değil, dürtülerini kontrol edemedikleri için küfür ve kötü sözler söylerler. Koprolali, şizofren hastalığına neden olabilir. Tedavi etmek amacı ile botoks enjeksiyonları kullanılır. Genellikle bir rahatlama yaratır.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ