Modarazzi | Yaşama Dair Her Şey |

Konutlarda Aidat Düzenlemesi Nasıl Yapılır?

Konutlarda Aidat Düzenlemesi Nasıl Yapılır?

Bir apartmanda ya da sitede oturuyorsanız, mutlaka aidat ödersiniz. Oturduğunuz site bir de lüks bir site ise bu aidatlar çok yüksek olabiliyor.

Konutlarda Aidat Düzenlemesi Nasıl Yapılır?

Bir apartmanda ya da sitede oturuyorsanız, mutlaka aidat ödersiniz. Oturduğunuz site bir de lüks bir site ise bu aidatlar çok yüksek olabiliyor. Peki bu aidatlar neye göre belirleniyor? Apartmanlarda ortak yaşam alanları, asansör bakımı, elektrik, çevre temizliği, apartman temizliği, varsa spor salonu ve havuz bakımı, apartman görevlisi gibi hizmetler için verilmesi gereken bir tutar var. Bu hizmetlerin karşılanabilmesi için her ay aidat verilmesi gerekir. Bu aidat tutarları site sakinlerince ödenen bir paradır. Apartman aidatı denen bu para ödenmediği durumlarda hiçbir hizmet beklememelisiniz. Her ay düzenli bir şekilde ödenmesi gerekir. Aidat tutarı belirlenirken, ortak harcamalar ön planda tutulur. Hesaplamalar yapılırken herkese eşit düşecek şekilde ayarlanması gerekir. Düzenli ödeme yapıldığında temizlik ve bakım işlerinde aksamalar olmaz.

Kat Mülkiyeti Kanunu’na göre konut sahipleri aidatları eşit ödemekle yükümlüdür. Bazen emlak sahipleri sorun çıkarsa da, bu konu kanunen belirlenmiştir. Yani apartmanda oturan herkes kesinlikle aidatını ödemek zorundadır. Kat Mülkiyeti Kanunu’nda, apartman aidatlarının hangi esaslara dayanarak alınması gerektiği açık bir şekilde belirtilmiştir. Konut sahiplerinin bahçıvan, apartman görevlisi ve güvenlik görevlilerinin masraflarını ortak şekilde ödemeleri gerekmektedir. Aynı zamanda konut sahiplerinin yönetici maaşına ve apartman giderlerine katılmaları zorunludur.

Aidatlar Nasıl Belirlenir?

Apartman aidatlarının nasıl ve ne zaman ödeneceği, konut sahiplerinin alacakları ortak kararla belirlenir. Aidatı konut sahibi öder. Fakat evini kiraya vermişse, bunu kira kontratında belirtmelidir. Böylece kiracı aidatı ödemekle yükümlüdür. Bazen konut sahipleri yararlanmadıkları ve ihtiyaç duymadıkları şeyler için aidat vermek istemez. En azından hepsini vermek istemez. Eğer konut sahibi aidat ödemez ise yönetici dava açarak icra takibi başlatabilir. Apartman aidatını gecikmeyle ödeyenler için ödeme yapmadığı aylar için aylık yüzde 5 gecikme cezası uygulayabilir. Apartmanlara oranla sitelerin giderleri daha fazladır. Bu göre de aidat tutarları fazla olur. Burada da aidat tutarlarını herkes eşit ödemelidir. Kat Mülkiyeti Kanunu’nda site aidatları belirtilmiştir. İhtiyaçlar belirlendikten sonra aidat tutarı ayarlaması yapılır. Yönetim kurulu toplanarak aidat belirlemesine bulunur. Belirlenen bu tutara bir hafta içinde herhangi bir itiraz olmazsa kabul edilir ve yürürlüğe girer. Konut sahipleri ortak yerlerin bakımı ve onarımı, yönetici aylığı, güçlendirme ve koruma, bahçıvan, apartman görevlisi, güvenlik görevlisi giderlerine arsa payı oranında katılmak zorundadır.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ