Modarazzi | Yaşama Dair Her Şey |

Konut Kredisi Nasıl Çekilir?

Konut Kredisi Nasıl Çekilir?

Herkesin hayalidir ev sahibi olabilmek. Ev almak isteyip de peşin ev alacak birikimleri olmayanlar için en iyi seçenek konut kredisidir. Beğendiğiniz evin parasının tamamını bir seferde ödemek yerine sabit taksitler ile kira öder gibi satın alınmaya olanak sağlayan konut kredisi birçok kişi için ev sahibi olmanın en kolay yoludur.

Konut Kredisi Nasıl Çekilir?

Peki en şekilde konut kredisi nasıl çekilir? Sizi bu konuda aydınlatalım. Bankacılık hizmetleri arasında Mortgate yani tutulu satış kredisi veya ipotek edilmiş satış kredisi olarak bilinen gayrimenkul kredisi, satın alacağınız taşınmazın ipotek altına alınmasına karşın bankaların müşterisine satın alacağı mülkün yüzde 80 oranını verdiği kredi türüdür. Geri ödene ise 30 yıla kadar uzayabilecek şekilde sabit faiz oranı ile eşit taksitler şeklinde belirlenir.

Banka Kredisi Nasıl Çekilir?

Düzenli bir gelir sahibi her kişi konut kredisi başvurusu yapabilir. Konut kredisi nasıl çekilir? Düşüncesinde iseniz bilmeniz gereken üç temel madde şunlardır. Nüfus cüzdanı, gelir beyanı ve ikametgah ayrıca daha önce kullanılmış olan bir kredi borcu nedeniyle yasal takipte bulunmamak. Yasal takipte iseniz konut kredisi alamazsınız.

Konut kredisi çekmek için satın alacağınız evin kat mülkiyeti tapusu, ile taşınmaz ve heniz proje halinde ise inşaat bitmediyse kat irtifakı tapusu ile başvuru yapılabilir.

Konut kredisi nasıl çekilir? Bu  hususunda bilmeniz gereken diğer önemli kısım bankaya başvurunuzdan sonra banka tarafından görevlendirilen uzmanlar tarafından konutun değerinin belirlenmesi açısından ekspertiz yapılır ve sonucunda evin değerinin yüzde 80 kısmı banka tarafından ipotek alınacak şekilde verilir. Yüzde 20’lik kısım peşin verilir. Banka buna kredi vermez. Bu meblağı toplu halde ödemek zorundasınız.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ