Modarazzi | Yaşama Dair Her Şey |

Kokuların İnsanlar Üzerindeki Etkileri

Kokuların İnsanlar Üzerindeki Etkileri

Kokular, günlük hayatta insanları sürekli olarak ve bir şekilde etkileyen bir durumdur. Ya parfüm sıkarız, ya başkası sıkar, yemek kokusu, egzos kokusu yani bütün kokular bir şekilde burnunuza gelir. Peki kokuların insanlar üzerindeki etkileri hakkında hiç düşündünüz mü?

Kokuların İnsanlar Üzerindeki Etkileri

Kokular bizi nasıl etkiler?

Kokular duygularımızı, rüyalarımızı, ağrılarımızı, sıkıntılarımızı ve bir konuya adapte olmamızı etkiler. Mesela gül kokusu, kan basıncının düşmesine neden olarak insanı rahatlatır. Kokular alışveriş yapmanızı etkiler. Ünlü markalar mağazalarında hep güzel koku kullanır. Bunun nedeni güzel koku alışveriş yapmayı arttırır. Öte yandan kokuların insanlar üzerindeki etkileri demişken, rüyaları dahi etkilediklerini söylemek gerekir. Uyumadan önce bir çiçek kokladıysanız, daha güzel rüyalar görürsünüz. Yani güzel kokular rüyalarınızı olumlu olarak etkilemektedir. Kokuların insanlar üzerindeki bir diğer etkisi ise, stres ve uykusuzluk sorunlarına da iyi gelmesidir. Örneğin lavanta uykusuzluk problemine iyi gelen bir kokudur. Sinir sisteminin gevşemesine yardımcı olur. Böylece stresi azaltır.

Kokular Hafızaya Etki Eder

Etkin kokulardan olan biberiye, algılamayı ve öğrenmeyi önemli ölçüde etkileyerek hafızayı güçlendirmeye yardımcı olur. Hem gül kokusu hem de biberiye kokusu, hafızanın olumlu şekilde etkilenmesine sebep olur. Özellikle unutkanlık sorunu yaşayanlar için harika bir çözüm olabilir. Önceden hatırlayamadığınız hatıraları bile hatırlamamıza yardımcı olabilir. Ayrıca çilek, nane ve lavanta konsantrasyon bozukluğu üzerinde çok önemli etkilere sahiptir. Nane koklayarak spor yapanlar, daha aktif iken, çilek koklayan çocuklar testlerde daha başarılı olabiliyor. Yani kokular hayatımızın her alanında etkilidir.

 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ