Modarazzi | Yaşama Dair Her Şey |

Klostrofobi Yani Kapalı Alan Korkusu nedir?

Klostrofobi Yani Kapalı Alan Korkusu nedir?

Klostrofobi Latin kökenli bir kelimedir. 10 kişiden birinde klostrofobi görülebilmektedir. Psikolojik bir hastalık olan klostrofobi günlük yaşantıyı olumsuz yönde etkilemekle beraber, kadınlarda daha fazla görülmektedir.

Klostrofobi Yani Kapalı Alan Korkusu nedir?

Klostrofobi yani kapalı alan korkusu olan kişiler metro, uçak, asansör ve tünel gibi yerlerde bulunamazlar. Eğer bulunmak zorunda kalırlarsa panik atak geçirebilirler. Bu rahatsızlığa maruz kalan kişiler kravat takamazlar, boğazlı kazak giyemezler, dar kıyafet giyemezler.

Klostrofobi Yani Kapalı Alan Korkusu Belirtileri

Klostrofobi yani kapalı alan korkusu nedir? Başlıklı yazımızda şimdi de belirtilerine bakalım. Böyle bir durumda kişilerin kalp atışı hızlanır, aşırı derecede termeye başlar, boğulma hissine kapılır, midesi bulanır, nefesi daralır, titremeye başlar ve duvarların üzerine geldi hissine kapılır. Bu rahatsızlığın temelinde birçok neden olmasıyla beraber, aslında çocukluk döneminde yaşanan bir olayın etkisi daha çoktur. Şiddete maruz kalmışsa, odada kalma cezası almışsa ya da evde fazla tek başına kaldıysa daha sonradan bu rahatsızlık ortaya çıkabiliyor.

Tedavisi Mümkün

Birçok kişi bu rahatsızlığı için doktora gitmez. Fakat kendi kendine geçmeyen bir rahatsızlıktır. Mutlaka doktora gidip tedavi edilmesi gerekir. Bu belirtilerden sizde de varsa hemen doktora gitmelisiniz. Başlarda giderseniz tedavi süreci daha iyi sonuç verecektir. Fakat erken teşhis edilmemiş ise ve geç kalınmışsa tedavi süreci hem psikolojik olarak hem de ilaç ile yapılmaktadır. Sosyal yaşantıyı sekteye uğratan bir rahatsızlık olan klostrofobi, hafife alınmaması gereken bir rahatsızlıktır.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ