Modarazzi | Yaşama Dair Her Şey |

Kıyafetlerin İletişim Açısından Önemi

Kıyafetlerin İletişim Açısından Önemi

Her ne kadar ‘’dış görünüşe değil, iç güzelliğine önem veriyorum’’ desek de aslında, herkes dış görünüşe önem verir. Mesela; özel bir davete eşofmanla gittiğinizde garip kaçabilir. Resmi bir iş görüşmesine giderken kot pantolon ile gitmek yine garip olabilir.

Kıyafetlerin İletişim Açısından Önemi

Her ne kadar ‘’dış görünüşe değil, iç güzelliğine önem veriyorum’’ desek de aslında, herkes dış görünüşe önem verir. Mesela; özel bir davete eşofmanla gittiğinize garip kaçabilir. Resmi bir iş görüşmesine giderken kot pantolon ile gitmek yine garip olabilir. O yüzden kıyafetlerin önemi sandığımızdan daha fazla. Bazen insanların kıyafetlerine bakarak yargıda bulunabiliyoruz. Kişinin açık veya kapalı olması, saçlarının ve makyajının her zaman yapılmış olması bize bazı fikirler verir. O insanı tanımasak dahi o kişi hakkında mutlaka bir fikrimiz oluşuyor.

Sürekli topuklu ayakkabı giyinen, makyajı her zaman yapılı ve saçları hep kuaförden çıkmış gibi görünen kadınlar genellikle feminen ve bakımlı oldukları kanısı oluşur. Bazen de çok temiz, biraz bunu büyük izlenimi oluşabilir. Bunun tam aksi olarak saçlarını toplayan, rahat ayakkabılar giyinen ve kot pantolon giyinen kadınlar da rahatına düşkün ve bundan ödün vermeyen bir yapıya sahip oldukları düşünülebilir.

Bununla beraber giyimine önem vermeyen, kırışık kıyafetlerle gezen insanları ise hiçbir şeyi umursamayan ve çok rahat olduklarını düşünebiliriz. Ya da sürekli marka giyinen ve bunu sergilemekten hoşlanan insanlar ise para ile saygı kazanmaya çalışan, özgüveni eksik olarak düşünülebilir.

Kravat erkeklerde saygınlığı, kendine özen gösterdiğine işaret eder. Ayrıca sorumluklarını bilen biri gibi algılanabilir. Aslında bu yüzden iş görüşmelerine giderken ya da bir davete giderken genellikle takım elbise giyinilir.

Renkler de bir yargıya varmamızda çok önem taşır. Aynı tarz bir kıyafetin biri siyah, biri kırmızı olsun. Siyah olan güveni temsil ederken, kırmızı olan dikkat çekmeye çalışan biri olduğu yargısı oluşur. İnsanların çalıştıkları işler de kıyafetlerine yansır. Bir bankada çalışan biri erkekse takım elbise veya gömlek, kadın ise genellikle etek, gömlek ve topuklu ayakkabı giyinir. Yani kıyafetler insanlar hakkında bir yargıya varmamızda önemli bir unsurdur.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ