Modarazzi | Yaşama Dair Her Şey |

Kış Aylarında Grip Belirtileri

Kış Aylarında Grip Belirtileri

Grip virüsü, vücuda girdikten sonra yaklaşık 2 gün içinde kendini gösterir. İlk belirtisi yoğun bir halsizliktir.

Kış Aylarında Grip Belirtileri

Ateş yükselir, titreme başlar. Devamında baş ağrısı, karın ağrısı ,kuru öksürük kendini gösterir. Kişi günlük işlerini göremeyecek hale gelebilir. Bunların yanı sıra boğaz ve eklem ağrısı, iştahsızlık, hapşırma, burun akması, baş dönmesi de görülür. Çocuklarda ise kusma ve ishal de görülebilir. Grip başladıktan sonra yaklaşık bir hafta sonra etkisini yitirmeye başlar.

Grip Rahatsızlığı Tanısının Koyulması

Gribin belirtileriyle tanıyı koymak kolaydır. Yapılan muayeneyle, hiç bir teste gerek kalmadan grip tanısı konulabilir. Ama diğer solunum yolu rahatsızlıkları veya soğuk algınlığı gibi durumlarında da aynı belirtiler görülebilir. Gribin temel belirtileriyle bunlardan ayırt edilebilir.Öksürük, ateş, eklem ve kas ağrıları sıkça gripte görülür ve , bütün vücudu etkiler.

Grip virüsü testlerle de tespit edilebilir. Bu işlemler birkaç gün sürdüğü için fazla tercih edilmez. Grip virüsü insan salgısında bulunduğu için, kültür testi yapılarak da bulunabilir. Her ne kadar hızlı sonuç alınmak istensede bu testleri daha hızlı yapacak yöntemler maalesef geliştirilememiştir.

Grip Tedavi Süreci

Grip hastalığının tedavisinde, grip virüsünün sebep olduğu belirtileri ortadan kaldırmak için tedavi uygulanır. Belirtiler ortaya çıkar çıkmaz tedaviye başlanması gerekir ki bu sayede hastalık kısa sürede atlatılabilir.

Gribin kesin bir tedavisi yoktur. Ortalama bir haftadan sonra geçmeye başlar. Bu süre zarfında, sağlıklı beslenmeye daha fazla dikkat etmek gereklidir. Grip hastalığında bol bol dinlenmek gereklidir. Sulu gıdalarla beslenmek iyileşmenizi hızlandıracaktır.

Grip tedavisinde sağlık açısından kesinlikle antibiyotik kullanılmamalıdır. Bu sanıldığının aksine grip virüsüne etki etmediği gibi bakterilerin direncini artırır.

Bunların dışında hem kendi sağlığınız hem de toplum sağlığı için bazı şeylere dikkat etmeniz gereklidir. Grip bulaşıcı bir hastalık olduğu için işinize birkaç gün ara verip, insanlarla yakın temastan uzak durmanız gerekir. Gün içinde ellerinizi sık sık sabunla yıkayın ve başka insanların eşyalarıyla temas etmeyin. Mecbur kalmadığınız sürece, kalabalık yerlere gitmemeye çalışın.

Grip Virüsü Aşısı

Grip virüsü, çok sık değişen bir yapıya sahiptir. Bu nedenle tam olarak koruyucu bir aşı daha geliştirilememiştir. Fakat yine de aşı yaptırmak hastalığa yakalanma riskini azaltabilir ya da şiddeti daha az bir hastalık dönemi geçirmenizi sağlar. Grip aşısı, genellikle sonbaharda uygulanır.

Grip aşısını altı aylık bebeğe de uygulanabilir. İlk üç aydan sonra hamile kadınlara da yaptırılabilir. Ayrıca bağışıklık sistemi zayıf kişiler, 60 yaşının üzerindeki kişiler, hastane personelleri, sağlık kurumlarında çalışanlar, kronik rahatsızlığı olanlar, insanlarla yakın temasta bulunan kişilerin grip aşısı yaptırmaları gereklidir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ