Modarazzi | Yaşama Dair Her Şey |

Kıbrıs Ekonomi Haberleri

Kıbrıs Ekonomi Haberleri

Kıbrıs’ta hayat, geçen yıla göre yüzde 11.8 daha pahalı hale geldi. 2017 Şubat değerine göre yüzde 11.8 daha yüksek çıktı. Enflasyona gösterge kabul edilen Tüketici Fiyatları Genel Endeksi’nin 2018 Şubat değerleri 11,8 daha yüksek çıktı. Şubat ayındaki endeks, ocak ayına göre yüzde 1.61 arttı.

Kıbrıs Ekonomi Haberleri

Kıbrıs Ekonomi haberlerini izlediğimizde en yüksek artışın ana sağlık grubunda olduğunu görebiliriz. Ana grup ilaçlara ve sağlık hizmetlerine yapılan zamlar nedeniyle sağlık ana grubu şubat ayında en yüksek artış gösteren grup olmuştur.

KKTC Ekonomi Haberleri

Alkolsüz içecekler ve gıda ürünleri ana grubu, konserve etler (bolibeef),  sebze – meyveler, tuzdaki fiyat artışları nedeniyle ikinci sırada en çok artış gösteren ana grup olmuştur. Ulaştırma ana grubu uçak bileti ücreti, araba yıkatma (işçilik ücreti), akaryakıt ürünlerine yapılan zamlar nedeniyle en çok artış gösteren üçüncü ana grup olmuştur. Şubat ayında endekse yansıyan Sterlin ve Euro kur ortalaması artı iken dolar kurunun şubat ortalaması eksi olmuştur.

KKTC Haberleri arasında KKTC ekonomi haberleri en büyük öneme sahiptir. Dünya basınında da en önemli yere sahiptir.

Fiyatlardaki yükselme nedeniyle, çeşitli mal ve hizmetler alanında, lokanta ve oteller alanında, mobilya, ev aletleri ve ev bakım hizmetleri alanında, eğlence ve kültür alanında, eğitim alanında, haberleşmede, elektrik, konut, su, gaz ve diğer yakıtlar alanında fiyatların yükselişi bu ana grubunda artı değer göstermesine neden olmuştur.

Kıbrıs ekonomi haberleri analizlerine baktığımızda, ayakkabı ve giyim alanında, kadın, erkek, çocuk, bebek giyim ve ayakkabı da devam eden sezon sonu indirimleri nedeniyle en çok azalış gösteren ana grup dur. Alkollü içecekler ve tütünde, bira (şişede) ve rakı fiyatlarındaki azalışlar nedeniyle bu ana grup eksi değer göstermiştir. Tüketici Fiyatları Endeksi’nde yer olan 12 ana grubun 10 ana grubunda artış, 2 ana grup da azalış olmuştur.

Kıbrıs haberleri yurtdışı ve yurtiçi basın yayın kuruluşlarında, internette, sosyal medya da oldukça bol yer almaktadır.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ