Modarazzi | Yaşama Dair Her Şey |

Kıbrıs Atatürk Öğretmen Akademisi

Kıbrıs Atatürk Öğretmen Akademisi

Öğretmen Akademisi 1937 yılında İngiliz döneminde Kıbrıs’ta ki ilkokullara öğretmen yetiştirmek amacıyla kurulmuştur. Sadece erkekler eğitim ve öğretim görmekteydi. O zamanki adıyla öğretmen kolejinin kampüsü Güzelyurt’taydı.

Kıbrıs Atatürk Öğretmen Akademisi

1958 yılında iki toplumun arasında çıkan çatışmalar yüzünden okul biri Kıbrıslı Türkler için, diğeri ise Kıbrıslı Rumlar için olmak üzere okul ikiye ayrıldı. Kıbrıslı Türkler bu ayrılıktan sonra okulu “Türk öğretmen koleji” olarak adlandırdı ve okul Lefkoşa’ya taşındı.

KKTC Atatürk Öğretmen Akademisi

Lefkoşa’da kendine ait bir binası olmadığı için birçok yerde eğitim verdi. Eğitim suresi iki yıldı ve daha sonra 80’lerin sonuna kadar 3 yıla çıkarıldı. 80’lerden sonra ise şu anda olduğu gibi dört yıla çıkarıldı.

1974 Kıbrıs Barış harekatından sonra Türk öğretmen koleji Girne’de ki binasına taşındı ve orada 1990 yılına kadar öğretmen yetiştirmeye devam etti. 1991 yılında kolej tekrar Lefkoşa’ya taşındı ve on yıl boyunca Lefkoşa’da bulunan Atatürk ilkokulunun ikinci katında eğitim – öğretime devam etti.

Meclisten geçen yasa ile 2000 yılında, akademi statüsü kazandı. Atatürk öğretmen akademisi adını aldı ve Lefkoşa’da bulunan Dumlupınar bölgesindeki binasında hizmet vermeye başladı. Eğitim programları YÖK’e ve Avrupa Birliği standartlarına uygun hale getirildi. Eğitim süresi normal üniversite gibi 4 yıldır. 2004 yılında okul öncesi eğitim programı da uygulamaya geçirildi. AÖA sınavla öğrenci almaktadır. Her yıl 1000 kadar aday arasından sınavda başarılı olan 40-50 kişi kayıt hakkı kazanabilmektedir. 2007 yılında 70 öğrenci almıştır ve ortalama sınıf nüfusunu 1.5 kat artırmıştır.

KKTC içerisinde bu konuda eğitim veren birçok üniversite vardır. Bu konu ile alakalı özel üniversitelerde ise durum böyle olmadığından, öğrenciler müşteri gibi görüldüğünden parayı veren herkes bu bölümlere girebilmektedir. Tek devlet yüksekokulunda bulunan bir bölümün özel bir okulda da açılmasına izin vermek uzun vadede akademinin kapanmasına sebep olabilir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ