Modarazzi | Yaşama Dair Her Şey |

Kekemelik Neden Olur Ve Nasıl Tedavi Edilir

Kekemelik Neden Olur Ve Nasıl Tedavi Edilir

Kekemelik Neden Olur Ve Nasıl Tedavi Edilir

Kekemeliği Nasıl Anlarız.

Özellikle kekemelik çocuk yaşlarda ortaya çıkar, nasıl anlarız diye soruyorsanız? Konuşma bozukluğu olan çocuklar da Sözcüklerde uzatmalar, konuşurken duraklamalar,  sözcükleri tekrarlaması veya Çocuk uzun bir süre konuşmaya başlayamaz başladığı zamanda ise kelimelerde eksiklik olur. Bu şekilde kekemeliğin nasıl olduğunu anlamış olursunuz. Kekemelik çok ciddi bir hastalıktır. Bazen çok uzun süren tedavi gerektirmektedir.

Çocuklarda Kekemelik Neden Olur?

Kekemelik çocukların korku veya sıkıntı, stres veren ortamda büyümelerinden oluşur. Kekemeliği başlatan unsurlardan biride ailede şiddet gören çocuklarda kekemeliğe neden olur. 1,5 ile 3 yaş arasında düşünce ve konuşma gelişimi çok önemlidir. Konuşma sırasında kelimelerde eksiklik var ise bu kekemeliğin başlamasına neden olur.Kekeleyen Çocuklara Ne Şekilde Davranmalıyız.

Çok sabırlı olmak gerekir. Öncelikle ne anlatırsa anlatsın sabırlı bir şekilde dinlemek gerekiyor. Kelimelerini düzeltmeyin, anlattığı konuyu kesmeyin eğer uyarmak gerekiyor ise bunu doğru ve düzgün şekilde yapın.

Kesinlikle Dalga Geçmeyin Dalga Geçilmesine de İzin Vermeyin.

Kekeleme sorunu yaşayan çocukların üzüntü ve stresten uzak durmaları gerekiyor. Çocukla nerede ve ne konum da olursa olsun. Kesinlikle dalga geçmeyin dalga geçildiğin de çocuk kendini çok kötü hissetmesine neden olur. Buda o çocuğun strese girmesine sebep olur. Sterin artmasıyla çocuğun daha çok kekelemesine neden olacaktır.

Stresten Uzak Durmaları Çok Önemli:

Kekeme sorunu yaşan çocukların aile ortamı genel olarak otorite olabilir. Bu ortamda esneklik olur ise çocukta stres azalmış olacak stres azaldığı için kekelemeyecektir.

Kekeleme Sorunu Yaşayan Çocuklar Nasıl Eğitim Almalıdır?

Öncelikle olarak kekemelik sorununu ortaya çıkarmak gerekir, Ona göre davranılması gerekiyor. Aile veya okul ortamında kekemeliği arttıran sorunları çözmek gerekir. Örneğin; Okulda çocuk konuşurken dinlenmesi sözünün hiç kesilmemesi alay edilmemesi gerekiyor. Bu davranışlar olmadığı sürece kekelemenin ortadan kalktığı zaten göreceksiniz.

Hangi Durumda Çocuğunuzu Doktora Götürmelisiniz.

Çocukta kekemelikle birlikte üzücü durumlar da ortaya çıkabilir. Mesela: Çocuğunuz da dikkat eksikliği, düşünce geriliği, öğrenme güçlülüğü, varsa bununla beraber kekemelik hiç geçmiyorsa hemen bir dil terapistinden yardım almanız gerekiyor.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Elif Aloğlu dedi ki:

    Bu yazıya gerçekten katılıyorum çünkü erkek kardeşimde kekeme. Tavsiyelere uymakta fayda var bence.

BİR YORUM YAZ